Lidovky nepřesně píší, že komunisté prosadili zdanění. Ne, bylo to ANO

ČT

Vojtěch Filip (KSČM) | FOTO: ČT

Pokud někdo čte jen titulky, což dělá řada lidí, zapamatuje si ze čtvrtečních Lidových novin hlavně titulek: „Komunisté prosadili církevní zdanění“. V článku dále pak autorka Kateřina Surmanová celkem srozumitelně podává, jak stoupenci a odpůrci argumentují, pokud jde ale o titulek, je to jinak.

Proč? Tvrzení, že „komunisté prosadili…“ je sice tak  trochu pravda, ale je to jedna z těch „pravd, které lžou“. Asi jako kdyby deset mužů a tři ženy vyloupili banku a titulek zněl: „Ženy vyloupily banku“. Proti tomu lze málo namítat, když to tak bylo. Jen tam chybí zmínka o těch deseti mužích.

S prosazením zdanění náhrad církvím je to stejné. Ve Sněmovně to odsouhlasily strany ANO, ČSSD, SPD a KSČM. Pro předlohu hlasovalo 106 ze 172 přítomných poslanců, proti hlasovalo 56 poslanců z řad ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, pár lidí chybělo a tak dále.

ANO má nejvíc poslanců, 78. SPD 22 a komunisté a sociální demokraté po 15. Takové je to rozložení sil u „zdaňovačů“. Takže komunisté tu hrají roli těch „žen, co přepadly banku“, ač tvořily z lupičů nejmenší část týmu. Správně by titulek měl znít, že „Babišova strana prosadila církevní zdanění“. Nebyla by to taky celá pravda, ale byla by jaksi větší.

My samozřejmě víme, že síla komunistů je právě v tom, že vzdor nejhoršímu volebnímu výsledku v historii drží Babiše a jeho vládu pod krkem a mohou si diktovat. Asi tak jako může zlobivý sedmiletý chlapeček diktovat i Jamesi Bondovi, když má v ruce pistoli a Bond ji na chvíli nemá. Pro Bonda je to jistě nezvyklý pocit, může si zavtipkovat, ale na věci to nic nemění.

Všimněme si ještě toho tragikomického konce ČSSD. Kdysi tak bojovali proti církevním restitucím a dnes, když se téma zase objevilo, slíznou slávu komunisté.

No jo, tak už to na světě chodí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner