Lídři čtyř afrických států se v neděli spolu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zúčastní vojenské přehlídky ruského námořnictva v Petrohradě. S odvoláním na Kreml o tom dnes informovala agentura Reuters. Dalších pět afrických zemí vyšle své zástupce, více podrobností Moskva neuvedla.
V Petrohradě se ve čtvrtek a v pátek konal dvoudenní summit, na který přijelo 17 hlav afrických států. Zastoupeno ale bylo podle dřívějšího oznámení Kremlu dohromady 49 z 54 afrických zemí, a to prostřednictvím velvyslanců nebo vysoce postavených vládních představitelů.
Afričtí představitelé na summitu naléhali na Putina, aby se začal zabývat africkými mírovými iniciativami. Chtěli také, aby Moskva obnovila účast na černomořských obilných dohodách, které umožnily Ukrajině vyvážet zemědělské produkty z černomořských přístavů a na kterých Moskva tento měsíc pozastavila svou účast.
Putin uvedl, že Rusko pozorně studuje mírové iniciativy týkající se Ukrajiny, s nimiž přicházejí africké země, ale neupřesnil, o co přesně jde.
V červnu se delegace sedmi afrických lídrů po návštěvě Ukrajiny vydala do Ruska na takzvanou mírovou misi. Afričtí představitelé chtěli podle dokumentu v Moskvě stejně jako předtím v Kyjevě navrhnout řadu opatření „na posílení důvěry“, která by mimo jiné mohla zahrnovat stažení ruských vojsk nebo odstranění taktických jaderných zbraní z Běloruska.
Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj ale nedal najevo ochotu vrátit se k diplomatickým jednáním s Moskvou a Putin na plán navržený africkými zeměmi pouze reagoval obviňováním Kyjeva a Západu. Stejně tak i na summitu v Petrohradě zopakoval, že Rusko je sice rozhovorům otevřené, ale že je odmítá sama Ukrajina. Spojené státy a NATO podle něj nechtějí s Ruskem hovořit o zajištění jeho bezpečnosti.
Mnohé africké země pohlížejí na ruské aktivity na Ukrajině shovívavěji než zbytek světa. Rezoluci odsuzující ruskou agresi na Ukrajině, kterou loni v únoru přijalo Valné shromáždění OSN, podpořila jen zhruba polovina afrických států.