Lídři zemí G7 si dělali legraci z Putina. Neprojedeme se nazí na koni? ptal se kanadský premiér

Válečný zločinec Putin má být vykreslován jako kníže Alexandr Něvskij (Kremlin / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Válečný zločinec Putin má být vykreslován jako kníže Alexandr Něvskij | FOTO: Kremlin / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Skupina velkých světových ekonomik G7 odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a plně se v konfliktu postavila za Kyjev. Státy G7, jejichž jednání v Berlíně se účastní i zástupci Evropské unie, také požadují potrestání všech odpovědných za válečné zločiny. Kromě vážných jednání ovšem podle zprávy The Washington Post zbyl čas i na odlehčenou konverzaci. I při ní se ovšem hovořilo o Vladimiru Putinovi.

K debatě o ruském prezidentovi došlo při zahájení summitu G7 na zámku Elmau v Německu. Při společném focení totiž britský premiér Boris Johnson zmínil Putinovu oblíbenou činnost, svlékat se před fotoaparáty. V žertu tak ministerský předseda Spojeného království navrhl světovým lídrům tu samou „kratochvíli“.

()

Když nevyšší světoví představitelé zasedli k jednacímu stolu, Johnson znovu zavedl řeč na snímky ruského prezidenta. „Necháme si saka? Nebo si je sundáme? Či snad něco víc?“ ptal se britský premiér. Kanadský premiér Justin Trudeau navrhl počkat na oficiální fotografii a teprve poté si sundat sako, ale Boris Johnson řekl: „Musíme ukázat, že jsme silnější než Putin.“

Toho se chytil právě Trudeau. „Uspořádáme jízdu na koni s holým hrudníkem,“ navrhnul kanadský premiér s odkazem na slavnou fotografii polonahého Vladimira Putina na koni. „Jízda na koni je nejlepší,“ odpověděla jediná žena na setkání Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise. K samotné jízdě se nevyjádřila.

„Musíme jim ukázat naše prsa,“ trval na svém návrhu Boris Johnson. Nakonec však všech sedm mužů odložilo pouze kravatu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]