Lidská práva a lidské vášně ing. Zemana. Koncentráky sem, koncentráky tam

youtube

(Sinopsis.cz/ ČRo Plus) Převýchovné tábory, pro něž se v čínštině často používá přívlastek ťi-čung, čili „koncentrační“, pochopitelně budí pozornost světových médií i politiků. Naposledy se situaci v Sin-ťiangu věnoval „všeobecný periodický přezkum“ stavu lidských práv členských zemí Rady pro lidská práva při OSN v Ženevě.

Letos přišla řada na Čínu, shodou okolností právě v týdnu, kdy byl český prezident, ministr zahraničí a další politici na návštěvě dovozního expa v Šanghaji. Ke cti českých politiků, v tomto případě ministerstva zahraničí, slouží, že česká delegace byla jednou ze zemí, které v Ženevě vznesly požadavek uzavření táborů a propuštění vězňů.

Tento postoj zjevně koresponduje s novým důrazem na lidská práva nového ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Na české politické scéně je to v posledních letech dost nezvyklý jev.
Že takový postoj nesdílí celá politická reprezentace, to bylo zřejmé právě v Šanghaji: zatímco prezident Zeman preludoval na klavír svůj oblíbený šlágr čínskému generálnímu tajemníkovi Si Ťin-pchingovi, podle pozorovatelů původci represivní politiky v Sin-ťiangu, ministr Petříček odhaloval pamětní desku židovským uprchlíkům v Šanghaji za druhé světové války. Odkaz na holocaust byl možná jemným signálem ohledně táborů v Sin-ťiangu.

Českého prezidenta ovšem přivádí kritika porušování lidských práv v Číně do varu, o čemž by mohl vyprávět dosluhující český velvyslanec v Pekingu Bedřich Kopecký. Petříčkovi to také dal při první příležitosti pěkně schytat. Ministr zahraničí podle něj prý nerozumí diplomacii. Zeman sice mluvil o Maďarsku, ale všichni víme, že takhle rozvášnit ho dokáže pouze Čína.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner