Lidskoprávní nadace odebrala ruskému performerovi Pavlenskému Cenu Václava Havla

Ruský performer Pjotr Pavlenskij (ceskatelevize.cz)

Ruský performer Pjotr Pavlenskij | FOTO: ceskatelevize.cz

Newyorská nadace Human Rights Foundation (HRF) odebrala ruskému umělci letošní Cenu Václava Havla za kreativní disent, kterou uděluje od roku 2012. Pjotr Pavlenskij totiž hodlal peněžní odměnu spojenou s oceněním věnovat na obhajobu záškodníků z ruského Dálného východu, odsouzených ruskou justicí za násilné zločiny. Stanice BBC informovala o odebrání ceny na svém ruskojazyčném webu jako o „jedinečné události“.

Cenu pojmenovanou po posledním československém a prvním českém prezidentovi, který stál v čele HRF po tři roky před svou smrtí, letos kromě Pavlenského získala íránská kreslířka komiksů, která strávila rok za mřížemi, a uzbecká fotoreportérka, která se znelíbila režimu v Taškentu dokumentací života na uzbeckém venkově. Na trojici nositelů ceny připadlo 350.000 norských korun (přibližně milion korun).

Pavlenskij, proslulý z minulosti několika skandálními uměleckými akcemi v Moskvě a Petrohradě, zapálil loni v listopadu v přítomnosti novinářů dveře sídla ruské tajné služby na moskevském náměstí Lubjanka. Minulý měsíc za to byl odsouzen k pokutě a k nápravě škody.

Human Rights Foundation potvrdila BBC, že Pavlenskému odebírá cenu, protože „Havlovu nenásilnému a tvůrčímu dědictví“ by odporoval umělcův záměr věnovat peněžní prémii na obhajobu skupiny, označované médii za „přímořské partyzány“. Sám umělec vysvětloval, že chtěl obstarat právní pomoc odpůrcům ruského režimu, kteří mají strávit až čtvrt století za mřížemi.

„Partyzáni“ začali v Přímořském kraji přepadat policisty v roce 2009, aby si opatřili zbraně, neprůstřelné vesty a uniformy. Při zatýkání bylo několik členů skupiny zabito, ostatní soud odsoudil za banditismus a vraždy.

Rozhodnutí odebrat Pavlenskému cenu vyvolalo mezi ruskými intelektuály smíšené reakce. Jedni tvrdí, že podle stejných kritérií by měl o všechny ceny přijít i akademik Andrej Sacharov, protože se snažil zajistit obhajobu i teroristům obviněným z výbuchu v moskevském metru, druzí naopak pokládají tento krok za logický, protože by Havel peníze za advokáty násilníků neutrácel. A jiní připomínají, že se ceny neodebírají zpětně – přece ani Barack Obama, ani Jásir Arafat či Jicchak Rabin nepřišli o Nobelovu cenu míru, přestože žádný mír nezařídili. A sám Václav Havel by po takové ostudě nejspíše odebral nadaci právo udělovat cenu s jeho jménem, tvrdí někteří.

BBC navíc připomíná, že ani Havel, ani Mahátma Gándhí či Andrej Sacharov neodmítali násilí za všech okolností. Kupříkladu Havel podpořil americký vpád do Iráku v roce 2003, zatímco Gándhí svého času označil Adolfa Hitlera za přítele.

Předloni získaly Havlovu cenu za kreativní protest ruské punkerky ze skupiny Pussy Riot, odsouzené do vězení za popěvek proti Vladimiru Putinovi, vykřičený v moskevské katedrále představující hlavní pravoslavný chrám země.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]