Lidstvo je jedno nedorozumění od jaderné katastrofy, řekl šéf OSN. Vyjádřil se i Putin

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres (U.S. Mission Photo by Eric Bridiers / Public Domain)

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres | FOTO: U.S. Mission Photo by Eric Bridiers / Public Domain

Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres při zahájení pondělní konference v New Yorku varoval před hrozbou, jakou svět nezažil od vrcholné fáze studené války. Od jaderné katastrofy podle něj lidstvo dělí jen jedno nedorozumění.

„Dosud jsme měli mimořádné štěstí. Avšak štěstí není strategie. Není ani štítem před geopolitickým napětím, které přerůstá v jaderný konflikt,“ prohlásil Guterres na začátku desáté konference OSN o plnění Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Vladimir Putin na přehlídce na Rudém náměstí (Kremlin.ru / Wikimedia Commons /CC BY 4.0)

Od jaderného zničení nás podle šéfa OSN dělí jen jedno nedorozumění, jedna chybná kalkulace. Vyzval proto, aby se lidstvo vydalo na novou cestu, která povede ke světu bez jaderných zbraní. „Odstranění jaderných zbraní je jedinou zárukou, že nebudou nikdy použity. Na celém světě je nyní uloženo téměř třináct tisíc nukleárních zbraní,“ řekl Guterres. „To vše v době, kdy riziko použití takových zbraní narůstá a nástroje, které mají zabránit eskalaci, slábnou,“ dodal šéf OSN.

Smlouva o nešíření jaderných zbraní vstoupila v platnost v roce 1970. Konference signatářských států na půdě OSN byla od roku 2020 několikrát odložena kvůli onemocnění covid-19. Současná schůze potrvá až do 26. srpna.

Podle Guterrese představuje konference příležitost k posílení a přizpůsobení smlouvy aktuální znepokojivé situaci ve světě. V této souvislosti zmínil generální tajemník OSN současnou ruskou agresi na Ukrajině, napětí na Korejském poloostrově a Blízkém východě.

Účastníkům konference zaslal dopis také ruský prezident Vladimir Putin. V něm vzkázal, že by jaderná válka neměla být nikdy rozpoutána. „Vycházíme z faktu, že v jaderné válce nemohou být žádní vítězové, a proto by nikdy neměla být zahájena. Chceme jednotnou bezpečnost pro všechny členy světového společenství,“ napsal šéf Kremlu podle agentury Reuters. Ta dodává, že toto prohlášení je v rozporu s dřívějšími Putinovými slovy i slovy jiných ruských politiků, kteří několikrát jadernými zbraněmi hrozili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]