Lidstvo ohrožuje zejména nízká hladina odolnosti vůči manipulacím

(Pixabay/pixel2013)

„Mnohé epidemie jsou podstatnou měrou dotvářeny médii (vědomě i nevědomě). Varování založená na strachu z ohrožení zdraví ve skutečnosti vytvářejí mentální prostředí, ve kterém snáze dochází k tomu, čeho se obáváme“. Tato slova pronesl před lety Dr. David Hawkins, myslitel, vědec, filozof a lékař (1927-2012). V dnešní globální pandemii čínského viru jsou více než aktuální.

Lidstvo ohrožuje zejména nízká hladina odolnosti vůči různým manipulacím. Není to jen v případě různých interpretací zdraví a život ohrožující konkrétní nákazy, ale i v mnoha celospolečenských a politických tématech. V tomto novém miléniu zažíváme frontální ofenzívu manipulativních populistů, kteří zasévají sváry a neklid, z čehož pak těží při získávání mocenských pozic. Loutkoherci vypouštějí na scénu své neotřelé maňásky, kteří plní jejich často zvrácené představy.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, premiér Andrej Babiš, vládní zmocněnec Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová (FB AB)

Tento trend zasáhl i dvě klíčové světové demokracie – Spojené státy a Velkou Británii. Stvořitelem amerického prezidenta Donalda Trumpa byl kontroverzní Steve Bannon. Nejprve se prezentoval jako vydavatel extrémistického a xenofobního serveru Breitbart News. V roce 2017 přesunul své aktivity i do Evropy, kde působí jeho The Movement (Hnutí), které si klade za cíl sjednotit ultrapravicově laděné populisty a nacionalisty z evropských zemí, se snahou rozložit a položit Evropskou unii. Svou stopu zanechal i v probrexitové kampani ve Velké Británii.

Autorem kampaně, která nakonec vedla k odchodu Velké Británie z EU byl poradce Borise Johnsona Dominic Cummings. V jeho kariéře je zajímavý jeho pobyt v Rusku v letech 1994-1997. S Bannonem spolupracovali na internetové části brexitové kampaně. Oba mají velmi vlažný přístup k pravdě a nezpochybnitelným faktům. Jejich produkce jsou plné falší, faulů a přehlušující negativity. Odmítají cestu spolupráce a podpory. Umí vytvářet atmosféru nesmiřitelné polarity v permanentním boji. Jejich produkce je živnou půdou pro hněv, žádostivost, pýchu a sobectví, což může u příjemců jejich přehlušujících kampaní vzbuzovat také strach a apatii. Pro ně, a nejen pro ně, je slušnost slabostí. Společnou diskusi nahrazují agresivními monology, v nichž si vždy najdou nějakého nepřítele. Není náhodou, že jejich počínání tleskají různí autoritativní vládcové světa, Putin, Erdogan, Orbán, a jiní, včetně naší dvojice Babiš-Zeman, se svými Prchaly v zádech.

Není snadné čelit těmto projevům agrese, které zaplavují veřejný prostor, a tak či onak na nás doléhají. Jenže člověk není pouhou obětí svého života, měl by být i jeho aktivním tvůrcem. Co rozhodujícím způsobem formuje naši osobnost? Existuje něco dalšího kromě IQ, výchovy a prostředí, co stojí za našimi rozhodnutími? Ano, existuje, je to úroveň našeho vědomí. Rozumová úroveň nestačí, pokud chybí duchovní kvalita. Informace zpracováváme s odlišnou osobní dispozicí, včetně emoční a sociální inteligence. Vše kolem nás má nějakou konkrétní energii. Důležitý je náš způsob života. Jídlo, které jíme, pohyb, příroda, hudba, knihy, projekty… Klíčové je prostředí v němž trávíme svůj čas, blízké osoby, s nimiž svůj život sdílíme, a lidé, kteří jsou našimi vzory. A v neposlední řadě informace, konverzace a myšlenky, kterým dovolíme pronikat do naši mysli.

Žádná psychofarmaka, drogy či alkohol nám pocity štěstí a trvalého míru v nás nepřinesou. Osvobození od negativity vyžaduje určitou úroveň vědomí. Lidská společnost upadá do mnohých zmatků, neboť nebere v potaz důležitost definování souvislostí. Každá úroveň vědomí má jiné odlišné vnímání reality. Co se zdá na jedné z nich hodné obětování života, je na jiné naprosto nesmyslné a absurdní. V každé úrovni jsou k dispozici různé soubory názorových pozic, a právě proto je naše vnímání světa odrazem stavu našeho vědomí. Platí to nejen v dnešní covidové době, platí to vždy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]