V pondělí tomu bylo deset let od chvíle, kdy Steve Jobs v černém roláku předstoupil před naplněnou halu MacWorld Expa a slíbil to, co skoro vždy – revoluci. Tentokrát se zavázal přetvořit mobilní telefon. A pak představil tři zařízení. Nový hudební přehrávač, telefon a bezdrátové zařízení k prohlížení internetu.

Tohle deset let staré video stojí za vidění, přinejmenším prvních 10 minut. Je fascinující sledovat, jak Jobs novinku prezentuje. Pracuje s gradací a publiku postupně dochází, že to nejsou tři jednotlivá zařízení, ale jedno jediné. Už 10 let mu říkáme iPhone.

Nebyl první, byl jiný

V době, kdy se v San Franciscu poprvé představil iPhone veřejnosti, už samozřejmě existovaly chytré telefony. Trh byl plný různých PDA, existovaly komunikátory s připojením na internet a existovaly také mobilní aplikace i celé obchody s nimi.

Na první pohled nebyl iPhone v ničem technologicky převratný. Nebyl to ani první smartphone, Nokia měla v té době celou řadu Symbianovských telefonů. Nebyl ani prémiovým zařízením s dotykovým displejem. V jeho první verzi navíc chybělo několik důležitých technologií, nepodporoval sítě třetí generace a neměl GPS modul. Ale to nevadilo. Wow efekt z něj byl mnohem silnější.

To revoluční, s čím přišel, bylo ovládání. Do té doby se každé dotykové zařízení ovládalo stylusem neboli tužtičkou, kterou Steve Jobs zahodil a přizpůsobil kapacitní displej lidskému prstu. Posouvání textu na displeji, vyťukávání textu na virtuální klávesnici nebo přibližování fotek dvěma prsty — to vše najednou dalo používání telefonu úplně nový rozměr. Šlo přitom o něco úplně jednoduchého, jen to dosud nikoho nenapadlo. Tohle Steve Jobs uměl.

Tvrdý úder Nokii i Microsoftu

Mnoho lidí to už v tu chvíli vyhodnotilo tak, že iPhone změní vnímání chytrých telefonů. Konkurence ale v úspěch Applu nevěřila. Nokia proti němu postavila svoji vlajkovou loď N95, která dnes vypadá legračně, a když vytvořila dotykový telefon, raději k němu ještě přidávala stylus. Vyladěné ovládání iPhonu dlouho nedokázala napodobit, Apple měl technologický náskok. V roce 2014 Nokia zkrachovala. Největšího výrobce mobilních telefonů převálcovala firma, která telefony předtím vůbec nevyráběla.

Deset let po představení iPhonu mají zařízení Applu třetinu trhu s mobilními telefony a skoro celý zbytek zabírají telefony od Samsungu a čínských značek s Androidem, který koncepci iPhonu postupně okopíroval. Microsoft, který sázel na vlastní povedený operační systém, má dnes necelá dvě procenta trhu. Po ústupu Blackberry ze scény na trhu dnes nenajdeme žádný dražší telefon s tlačítky.

Nová kategorie telefonů

Apple iPhone ale nezměnil jen svět telefonů. Masové rozšíření smartphonů, které vyvolal, pomohlo Facebooku vyrůst do globální megafirmy a pomohl také mnoha mobilním aplikacím, které by se bez něj nemohly tak rychle nebo tak masově prosadit. Fungují díky němu aplikace sdílené ekonomiky, jako Uber nebo Airbnb, které mění trhy taxislužeb a ubytování. Whatsapp nebo Snapchat změnily způsob komunikace mezi lidmi, Tinder zase přetvořil způsob seznamování.

Mobilní telefony změnily i konzumaci médií. Ve světě, kde má každý v kapse výkonný počítač s přístupem na internet není už moc důvodů, aby si čtenáři denně kupovali noviny. Mění se i politická komunikace, jak jsme mohli vidět například v nedávné kampani Donalda Trumpa, který tradiční média do značné míry ignoroval.

To všechno samozřejmě není výsledek jediného vlivu, ale na začátku toho všeho stál mobilní telefon s velkým displejem a mobilním internetem. Zařízení nové kategorie, které dnes nenosí jen logo nakousnutého jablka, ale Apple tuto kategorii založil. Jobsovi se před deseti lety s iPhonem podařilo změnit svět. Jestli je toho schopen Apple i dnes a bez Jobse, to se teprve uvidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner