Máte pocit, že jste v zimních měsících ještě víc na dně než jindy? Pokud ano, můžete mít sezónní deprese, známé také jako sezónní afektivní porucha (SAD).

Sezónní deprese je porucha nálady, která přichází každý rok ve stejnou dobu. Existuje i vzácná forma sezónní deprese známá jako „letní deprese“. Začíná v pozdním jaře nebo počátkem léta a končí na podzim.

Obecně platí, že „zimní“ sezónní afektivní porucha začíná na podzim nebo v zimě a končí na jaře nebo počátkem léta.

I když neznáme přesné příčiny SAD, někteří vědci si myslí, že některé hormony vyrobené hluboko v mozku mohou být spouštěčem souvisejícím se změnami postojů v určitých obdobích roku. Odborníci se domnívají, že SAD může souviset s těmito hormonálními změnami. Jedna teorie je, že méně slunečního světla v průběhu podzimu a zimy působí na mozek a ten vytváří méně serotoninu, chemické látky, která reguluje náladu. Když nervové dráhy v mozku, které regulují náladu, nefungují správně, může být výsledkem pocit deprese, spolu s příznaky únavy a zvýšením tělesné hmotnosti.

K symptomům, které jsou podobné „běžné“ depresi patří: méně energie, potíže se soustředit, únava, větší chuť k jídlu, zvýšená touha být sám, větší potřeba spánku, přibývání na váze.

SAD se obvykle začíná v rané dospělosti a je častější u žen než u mužů. Rozdíl ve výskytu této choroby je mezi oběma pohlavími největší v době mezi 20 a 40 lety, kdy postihuje ženy čtyřikrát častěji než muže.

Někteří lidé s SAD mají mírné příznaky a necítí se ve své kůži nebo jsou podráždění. Jiní mají horší příznaky, které narušují vztahy a práci.

Vzhledem k tomu, že spouštěčem je nedostatek dostatek denního světla v zimním období, objevuje se zimní deprese méně často v zemích, kde je dostatek slunečního svitu po celý rok.

Pokud máte depresivní pocity a některý z výše uvedených příznaků, navštivte svého lékaře, který vám doporučí tu pravou formu léčby.

Existují různé procedury v závislosti na závažnosti příznaků. Také, pokud má někdo jiný typ deprese nebo bipolární poruchu, léčba může být odlišná. K léčbě se často používají tradiční antidepresiva. Mnozí lékaři doporučují, aby se lidé s SAD pokusili dostat ven brzy ráno, aby získali více přirozeného světla. Pokud to není v tmavých zimních měsících možné, mohou pomoci antidepresivní léky nebo světelná terapie.

Jak tvrdí server www.zimnideprese.cz: „Světelná terapie zabírá u více než 80 % pacientů trpících sezónní afektivní poruchou a její přínos je skutečně mimořádný. V mnoha případech dojde k úplnému vymizení nepříjemných příznaků choroby, v těch ostatních pak alespoň k jejich výraznému zmírnění, které nemocným umožní normální každodenní fungování.

Při zahájení terapie třeba mít trpělivost, a když se zlepšení nedostaví během pár dní, nebrat to jako důvod k jejímu ukončení. Některé projevy se totiž mohou zlepšit během pár dní, jiné ovšem mohou přetrvávat i několik týdnů po zahájení léčby.

Jako první se obvykle dostavuje mírné zlepšení nálady, zmírnění únavy a příliv energie – většina lidí jej pocítí za 3-5 dnů po začátku terapie. Postupně se začne zkracovat i potřebná doba spánku, zmírní se chuť na sladké a tučné pokrmy a běžné každodenní činnosti přestanou být neúnosnou zátěží. O něco později se zlepší také kognitivní schopnosti (včetně paměti a soustředění) a vrátí se chuť k vykonávání fyzických aktivit a sexu.“

Je třeba počítat s tím, že jakmile se člověk začne zajímat o „světelnou terapii“, dostane se mu komerční nabídky řady různých lamp a „plnospektrálních zdrojů“ v ceně několika tisíc korun. Proto by bylo nejspíš vhodné vyzkoušet nejdříve odbornou pomoc, než někdo vynaloží peníze na něco, co pro něj nemá velký smysl. Obecně platí, že v mnoha případech je lepší se svěřit odborníkovi, než se pokouše řešit problémy sám s mizivými výsledky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner