Lidský hlas může mít různá dosud v historii nečekaná použití. Můžeme zcela tradičně zpívat, křičet a šeptat sladké nesmysly. Můžeme ho ale použít k aktivaci nějakého zařízení a prokázat bance, že jsme to my, píše se na stránkách stanice BBC.

A vědci teď věří, že nové technologie analýzy hlasu mohou také zjistit, zda jsme nemocní.

Americký start-up nazvaný Canar Speech vyvíjí způsob analýzy konverzace pomocí „strojového učení“, aby bylo možno testovat řadu neurologických a kognitivních chorob od Parkinsonovy choroby po demenci.

Projekt se zrodil z bolestné osobní zkušenosti spoluzakladatele firmy  Henry O’Connella.

„Bylo mi potěšením mít za přítele po téměř třicet let milého pána, kterému před šesti lety diagnostikovali Parkinsonovu chorobou,“ říká O’Connell.

„Příteli bylo řečeno, když byla diagnóza nakonec stanovena, že je pravděpodobné, že trpěl Parkinsonovou chorobou více než deset let.“

Stejně jako u mnoha chorob včasná diagnóza může hrát klíčovou roli v efektivním zacházení se stavem pacienta. Nedávný výzkum ale upozorňuje na obtíže při správném stanovení diagnózy. Čím déle to trvá, tím jsou následky vážnější.

„V průběhu let předtím, než byla jeho diagnóza byla přesně stanovena, přítel trpěl svalovými bolestmi a dalšími bolestmi, které zjevně souvisely s nervy a byl ošetřován v řadě zdravotnických zařízeních,“ říká O’Connell.

„Svaly a nervy spojené s bolestí byly přímo spojeny s postupující Parkinsonovou nemocí. Vzhledem k tomu, že nebyla diagnóza, správná, léčba se opozdila a jeho Parkinsonova nemoc postupovala potenciálně mnohem rychleji, než kdyby měl správnou diagnózu a léčbu.“

Canary Speech vyvinula algoritmy pro posouzení řečových vzorců pacientů za určitých podmínek a to včetně Alzheimerovy demence a Parkinsonovy choroby.

To jim umožnilo odhalit řadu signálů jak předdiagnostických, tak postdiagnostických a to včetně druhů použitých slov, jejich formulace a celkové kvality řeči.

Například jedním z příznaků onemocnění je změkčení hlasu – něco, co může být snadno přehlédnuto i těmi nejbližšími. Software Canary Speech je schopen takové malé změny v řečových vzorcích postřehnout.

Spoluzakladatel firmy Jeff Adams byl dříve generálním ředitelem na Yap, společnosti koupené Amazonem, jejíž technologie následně tvořila základ technologie aktivované hlasem.

Celkovým cílem je, aby bylo možné postřehnout změny dříve, než je to dnes možné. V počátečních studiích byl software byl použit k analýze rozhovorů mezi pacienty a jejich lékaři v reálném čase. Stejně jako je tomu u jiných technologií založených na „strojovém učení“, výsledky se zlepšují, když stroj získá přístup k většímu množství údajů, aby mohl trénovat algoritmy, které učení podporují.

Čím více hlasem aktivovaných přístrojů přijde na trh a čím více digitálních konverzací bude zaznamenáno, tak se zvýší možnost analyzovat všechny tyto údaje.

Někteří výzkumníci také analyzovali rozhovory mezi pacienty a poradci v oblasti drog a alkoholu, aby posoudili míru empatie terapeutů.

Strojové učení nenahradí lékaře, ale pomůže dělat věci, které žádný člověk předtím nemohl dělat.

(Za použití materiálu z BBC.com)

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner