„Jsou nedávná opatření přijatá týmem Donalda Trumpa ohledně problematiky klimatu a energetiky začátkem tvrdých úderů válce o poznání?“ Tak se ptá na stránkách BBC enviromentální publicista Matt McGrath. „Nebo jsou prostě tím, co byste očekávali od nové administrativy jiného politického zabarvení?“

Těsně poté, co byl Donald Trump uveden jako 45. prezident USA, rozsah informací na webových stránkách Bílého domu týkajících se změn klimatu byl přesunut do Obamova on-line archivu. Jediné odkazy na stoupající teploty na nových Trumpových stránkách jsou závazek k odstranění „škodlivé a nepotřebné politiky, jako je akční plán klimatu“. Tím se myslí strategie prezidenta Obamy na snížení emisí uhlíku.

Krátký dokument Bílého domu obsahuje další údaje o zelených prioritách nové administrativy. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) by se měla zaměřit na své „zásadní poslání chránit náš vzduch a vodu“.

Personálu v EPA bylo řečeno, že má zmrazit veškeré dotační procesy a být o tom zticha. To znamená, že se nebudou vydávat žádné externí tiskové zprávy a nebudou povoleny žádné příspěvky na sociální média. Není jasné, kdy budou tato omezení zrušena. Čeká se také zrušení webových stránek EPA.

„Můj odhad je, že webové stránky budou staženy, ale odkazy a informace budou k dispozici,“ řekl pro agenturu Reuters prominentní klimaskeptik a poradce Trumpova týmu Myrona Ebell. Pracovníci agentury se obávají, že tak mohou zmizet výsledky něBBCkolika let jeho práce.

Trumpův tým rovněž přijal okamžitá opatření, aby se urychlila práce na výstavbě dvou kontroverzními ropovodů, proti kterým ekologové vystupovali.

Veterán klimatického boje Alden Meyer tvrdí pro BBC News: „Prezident Trump a jeho tým sledují to, co nazývám strategií ‚control-alt-delete‘, tedy ovládat vědce ve federálních agenturách, změnit politiku založenou na vědě, aby to pasovalo na jejich ideologickou agendu a odstranit vědecké informace z internetových stránek vlády.“

Podle mluvčí Bílého domu Seana Spicera se ale neděje nic zvláštního: „Nemyslím si, že je to nějaké překvapení, že když došlo ke změně administrativy, že budeme přezkoumávat politiku.“

Nicméně zmizení tweetů obsahujících základní informace o změně klimatu z twitterového účtu Badlands National Park vyvolává vážné obavy, že Trumpův tým nechce jen zavést nějakou regulaci, ale že zaujal ideologický postoj proti tomu, co pokládá za „oteplovací propagandu“.

Již v roce 2009 prezident Obama zavedl pravidlo, že federální agentury by se měly řídit zásadami vědecké poctivosti, měla by být zaručena práva svobodného projevu zaměstnanců, což byla reakce na stížnosti některých výzkumníků za Bushovy éry, že jsou pozměňovány jejich zprávy. Vědci zabývající se v USA klimatem se chtějí bránit. Byly založeny nové facebookové stránky a twitterové účty, aby se čelilo tomu, co vědci označují za ideologickou agendu americké vlády ohrožující svět.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner