Na konci loňského roku jsme na kosmonautix.cz vydali článek pojmenovaný Proton se do služby vrátí až příští rok. V něm byla řeč o odkladu návratu nejsilnější ruské rakety současnosti do služby. Podle tehdejších neoficiálních informací se musela již sestavená raketa na kosmodromu Bajkonur rozebrat a některý ze stupňů se měl přesunout do sídla závodu Chruničev u Moskvy. Provozovatel tohoto startu, společnost ILS to nepotvrdila a hovořila jen o logistických důvodech odkladu. Nyní se však ukazuje, že původní odhady byly zřejmě pravdivé a situace je možná ještě horší, než se zdálo před měsícem.
Zprávu do českého prostředí přinesl portál novinkykosmonautiky.blogspot.cz, který se odvolává na list Kommersant. Podle tohoto zdroje se Voroněžský mechanický závod (VMZ) rozhodl stáhnout všechny raketové motory, které se používají na druhém a třetím stupni raket Proton-M. Všechny motory se mají vrátit do výrobního závodu VMZ kvůli technickým závadám. Ty se podařilo objevit při statických zkouškách, přičemž následné vyšetřování zjistilo stěží uvěřitelnou věc. Při jejich výrobě měly být použity součástky, které jsou určené pro jiné typy motorů.

Konkrétně mělo jít o součástky, které obsahují i drahé kovy. Místo nich se použily jiné, které mají menší tepelnou odolnost. Podle dostupných informací ale nešlo o žádný omyl, ale dlouhodobý pracovní standard. List totiž uvádí, že k této praxi mělo u VMZ docházet v průběhu několika posledních let, což by vysvětlovalo nepříliš lichotivou spolehlivost raket Proton. Dodatečná kontrola a výměna nesprávných součástek by měla zabrat několik měsíců, takže podle listu Kommersant by se protony mohly vrátit do služby nejdříve v létě letošního roku.

Za upozornění na tohle téma děkujeme panu Petru Šulcovi, který nám na Facebooku poslal odkaz na článek z webu novinkykosmonautiky.blogspot.cz.

Převzato se svolením serveru kosmonautix.cz

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner