Chcete vystoupat nad mraky běžných nápadů a realizací? Inspirujte se nejzajímavějšími projekty z archivu předního českého architekta Jana Kaplického, který by letos oslavil 80. narozeniny.

Toužíte-li se seznámit s mimořádnými díly z oblasti moderní architektury a designu, nemusíte hned shánět letenky a cestovat do vzdálených zemí. Pro tentokrát stačí, když se do 12. března 2017 vypravíte do Tančícího domu v Praze, kde probíhá jedinečná výstava JKOK Nekonečno Jana Kaplického. „Přijde nám příznačné, že se výstava Jana Kaplického uskuteční právě v Tančícím domě, který zejména krátce po otevření, vyvolával řadu rozporuplných emocí. Výstavou Jana Kaplického bychom proto rádi otevřeli exponovaná témata v oblasti pražské moderní architektury. Z toho důvodu budeme realizovat v rámci doprovodného programu výstavy sérii přednášek s architekty, historiky i popularizátory architektury,“ uvedl Robert Vůjtek, ředitel Galerie Tančící dům.

Tvorba tohoto známého architekta je zde prezentována ve třech tematických sekcích. První část představuje prostřednictvím fotografií a modelů nejvýznamnější Kaplického díla, například model Národní knihovny známý jako Blob či Chobotnice. Při návštěvě sníženého přízemí možná lépe pochopíte architektovu osobnost. Je zde patrné, jak velký vliv na jeho dílo měli právě rodiče, kteří byli významnými výtvarníky. Třetí sekce se zabývá tvůrčím realizačním procesem architekta a jeho jednotlivými fázemi. Můžete se zde přesvědčit o tom, že Kaplickému při jeho tvorbě skutečně nechyběla nejen mimořádná fantazie, ale ani absolutní svoboda. Jsou zde vystaveny trojrozměrné modely méně známé administrativní budovy v Berlíně v různých etapách vývoje a navrhování nebo experimentální až futuristické projekty, jako jsou Peanut, Coexistence či dům pilota helikoptéry. Součástí expozice jsou také předměty nebo neznámé projekty a návrhy, které v Čechách dosud nebyly vystaveny.

„Jan Kaplický byl architekt, designér, umělec. Jeho dílo podává svědectví o současnosti s neobyčejným otevřením jeho pohledu do budoucnosti,“ říká garantka výstavy Ing. arch. Eva Jiřičná. „Návštěvníky výstavou provázejí myšlenky a slova přímo Jana Kaplického. Díky tomu získá každý možnost nahlédnout do architektonické tvorby jeho vlastníma očima a poznat jeho úžasnou fantazii a perfektní prezentaci jeho práce,“ dodává.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner