Většina žen ji zná z krémů a jiných kosmetických přípravků. Kyselina hyaluronová je v posledních letech v kosmetice i estetické medicíně velkým hitem. S její pomocí se zbavíte kruhů pod očima, vyplníte rty, vytvarujete bradu nebo „vyzmizíkujete“ vrásky. Méně se však ví, že pomáhá nejen našemu vzhledu, ale také zdraví.

Kyselina hyaluronová je přirozenou součástí našeho organismu, nachází se v mezibuněčné hmotě lidského těla, je součástí tkání, kde ji nalezneme v pojivu, v různých epitelech, výstelkách a kloubních vazivech. Nejznámější jsou její účinky v pokožce, které zajišťuje neustálou hydrataci. S přibývajícím věkem se však její množství v organismu snižuje, což způsobuje různé potíže. Řešením je dodat tuto účinnou látku tělu zvenčí. Kde a jak může pomoci?

Hydratace
Kyselina hyaluronová má silné hydratační účinky, jedna její molekula totiž dokáže přitáhnout až tisícinásobné množství vody, čehož se využívá jak pro krásu, tak pro zdraví. Je proto součástí různých krémů a sér na pleť, ale také například očních kapek.  Velmi účinně pomáhá také při rýmě a nachlazení. Spreje či gely s kyselinou hyaluronovou zvlhčí vysušenou sliznici, čímž se zmírní potíže spojené se záněty horních cest dýchacích,  a podpoří proces uzdravení.

Elasticita
Věkem přirozený úbytek kyseliny hyaluronové s sebou nese vznik vrásek a ochabnutí pokožky. Proto se v estetické medicíně kyselina hyaluronová do pokožky znovu dodává. Ačkoli tato látka nemá schopnost podporovat novou tvorbu kolagenových a elastických vláken v kůži, dokáže vyplňovat prostor mezi nimi a zvětšovat objem. Tím navrací pokožce pružnost, vyplňuje první vrásky a účinně bojuje proti stárnutí pleti.

Obnova a hojení
Kyselina hyaluronová pomáhá léčit akné, kožní vředy, odřeniny, jizvy i vyrážky. Nejen, že urychluje hojení takzvanou „mokrou cestou“, ale také pomáhá při obnově narušené nebo chybějící tkáně. S úspěchem se například používá již desítky let při léčbě popáleninových stavů, pomáhá však i při bércových vředech, proleženinách, diabetických defektech, nebo v léčbě chronických ran.

Výživa
Kyselina hyaluronová vyživuje nejen pleť, ale také poškozenou chrupavku. Působí tak jako náhrada takzvaného kloubního maziva, které má význam pro vzájemný pohyb kloubních ploch a omezení jejich tření. Když vazivo chybí, dochází k silné bolestivosti kloubů. Aplikace kyseliny hyaluronové dokáže vyplnit prostor mezi kloubními plochami a dočasně tak zmírnit až zcela odstranit nepříjemnou bolest, a zlepšit pohyblivost.

Kyselina hyaluronová toho zkrátka dokáže mnoho. A tak jediné, na co si musíte dát pozor v kosmetických přípravcích je její dostatečné množství, a v medicíně, i té estetické, na erudovanost lékaře. I správný lék totiž, podaný nesprávnou rukou, může uškodit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner