Možná vás už někdy napadlo, že byste si mohli koupit nějaké starší stavení na venkově. Jenže na druhou stranu máte možná strach z případné rekonstrukce. V následujícím článku a hlavně ve fotogalerii vás přesvědčíme, že rozhodně stojí zato jak podstoupit boj s památkáři, tak vydržet dočasné nepohodlí během stavebních úprav.

Pojďte s námi navštívit Křižánky, obec, která se nachází v srdci chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy na Českomoravské vysočině v nadmořské výšce 610 m nad mořem. V roce 2010 sem přijel také Ing. arch. Jiří Špaček, protože byl požádán o vypracování projektu na rekonstrukci velmi zanedbané chalupy. „Už při první návštěvě Křižánek koncem léta 2010 bylo jasné, že jsem byl osloven investorem, který má za sebou bohaté zkušenosti s chalupařením už z dob, kdy tento fenomén u nás začínal. Znal se osobně s manželi Kadlecovými, autory chalupářské bible ze 70. let minulého století, jeho strýc Václav Mencl byl autorem slavné publikace Lidová architektura v Československu,“ říká architekt Jiří Špaček.

Naštěstí měl majitel roubené chalupy, která byla poznamenána letitým „vybydlováním“, od začátku jasnou představu o jejím využití. Plánoval zde trávit volný čas se svou ženou a rodinami svých dvou synů. Předem přesně specifikoval, kde bude ložnice pro jeho paní i místo vhodné pro přístup na nádhernou louku, v níž je chalupa usazena. Velmi mu totiž záleželo na udržení původní atmosféry, včetně zachování ohromného kaštanu na dvoře. Po počátečních tahanicích s památkáři nakonec proběhla v letech 2012 až 2014 poměrně rozsáhlá rekonstrukce roubené chalupy, a to včetně dvou sklepů a znovuobnovení zřícené stodoly. Také proměna bývalého chléva a ledárny ve wellness byla velmi náročná, stejně jako realizace štítových oken, která po uzavření splynou s dřevěným rastrem roubenky. Ke kvalitnímu a zároveň ekologickému bydlení navíc přispívají vlastní studna, kořenová čistička a tepelné čerpadlo země-voda.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner