Nadace Mies van der Rohe a Evropská komise zveřejnily čtyřicet děl, která budou soutěžit v roce 2017 o cenu Evropské unie za současnou architekturu –  Mies van der Rohe Award. Porota vybírala z 355 nominovaných prací zaměřujících se především na trendy evropského bydlení. Jména pěti finalistů budou zveřejněna v polovině února 2017. V samotném finále, které proběhne v květnu 2017, pak určí jednu stavbu, jež získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, které udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty.

Soutěžní přehlídka, kterou pořádají Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně už od roku 1988, je prezentací staveb realizovaných v Evropě. Hodnotící porota sleduje, jak jsou uplatňovány nové koncepty a technologie v praxi. Vzniká tak skvělá příležitost ke srovnání úrovně architektury v jednotlivých evropských státech.

Také Česká komora architektů jakožto jedna z profesních organizací nominovala na základě doporučení odborné komise tuzemské projekty. Jedná se o známou Stezku v oblacích v Dolní Moravě od architekta Zdeňka Fránka a Vstupní budovu areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu od ateliéru Burian-Křivinka, která vznikla na základě architektonické soutěže. Nominován je i držitel Hlavní ceny Zen-Houses v Liberci od architekta Petra Stolína, který představuje elementární, nicméně velmi kvalitní způsob bydlení, a potvrzuje, že za dobrou architekturou nemusí nutně stát velký rozpočet.

Tři zcela rozdílné příklady bydlení reprezentují venkovská usedlost Maneschowitz od A1 Architects, Dům v sadu v Praze–Kyjích od Šépka Architekti a Rekonstrukce a přístavba Vrbatovy boudy v Krkonoších od ateliéru IXA. V nominacích na Mies van der Rohe Award 2017 je také zahrnuta obnova pivovaru v Lobči od RIOFRIO Architects. Jedná se o záchranu kulturní památky s renezančním jádrem ze 17. století. Poslední stavbou na území České republiky, kterou nominovala Slovenská komora architektů a slovenská kritička architektury Henrieta Moravčíková, je Komunitní centrum Máj v Českých Budějovicích. Stavbu, jež byla realizována na základě architektonické soutěže, navrhl ateliér SLLA Architects.

Důležité místo mezi nominovanými projekty zaujímají Pavilon základní školy v Líbeznicích (Projektil Architekti) a Archeopark Pavlov z ateliéru Radko Květa, které byly financovány z veřejných prostředků. Veřejné stavby a prostranství získaly ocenění v rámci Ceny Evropské unie za současnou architekturu již několikrát. A netýkalo se to pouze států západní Evropy. Mies van der Rohe Award 2015 si např. odnesla Filharmonie v polském Štětíně. Stavbu tehdy realizovali architekti Fabrizio Barozzi a Alberto Veiga.

Také několik českých staveb se v této soutěžní přehlídce dostalo v minulosti mezi finalisty, na významnější ocenění však česká architektura zatím stále čeká. Tak třeba bude tím nejúspěšnějším právě letošní květen. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout nejen stavby nominované Českou komorou architektů, ale i projekty z ostatních evropských zemí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner