ESA – Evropská vesmírná agentura – představila ve čtvrtek Matthiase Maurera (46) ze Sárska jako nového astronauta. Je to první Evropan, který poletí s Američany na Měsíc – nebo snad s Číňany?

Matthias Maurer prodělal výcvik jako záchranář na moři a pro požáry v Rostocku, prodělal pár lekcí kosmického školení v Japonsku a zúčastnil se celkem 93 parabolických letů ve speciálním letadle. Strávil ve stavu beztíže třetinu času, jaký byl dopřán Juriji gagarinovi.

Muž ze Sárska je dobře připraven, protože vesmírné lety vyžadují mnohé kvalifikace. Současný výběr vycházel z 8500 kandidátů a Maurer se dostal do první desítky. Před ním je ale pět dalších mužů a jedna žena, kteří se dostali do užšího výběru na letenku do vesmíru.

Maurer, který v té době pracoval ve zdravotnicko-technologické společnosti, dostal o něco později práci v ESA. Teď byl s jistým zpožděním povýšen na astronauta.

„Trvalo to se mnou trochu déle,“ říká dnes v rozhovoru pro SPIEGEL ONLINE. „V kosmu budete potřebovat hodně trpělivosti.“ V zákulisí byl jeho výběr jasný už několik měsíců, teď po oznámení je to už oficiální.

Ve spolkové vládě se lobovalo za to, aby byla do vesmíru vyslána jako první žena. Jenže šéf ESA řekl, že na čekací listině výběrového řízení z roku 2008 není toho času žádná německá kandidátka, takže ani nemohl žádnou jmenovat. „Chápu, že existuje přání, aby letěla žena,“ říká Maurer. „Ale jsem, kdo jsem.“

Teď se jedna soukromá iniciativa snaží o to, aby na Mezinárodní kosmickou stanici mohla letět žena, ale potřebuje k tomu finančně silné sponzory.

Maurer má však jiný problém, stále ještě není zařazen do žádné budoucí vesmírné mise. Zatímco jeho kolega Alexander Gerst například ví, že poletí v příštím roce na půl roku na ISS, kde bude dokonce poprvé velitelem, pro Maurera není jasné nic. Jak si ale média hrají s fantazií, mluví už o tom, že by Maurer byl možným kandidátem na cestu k Měsíci při zkušebním letu nové americké kosmické lodi Orion. Jenže co bude s kosmickým programem v USA a jak to bude za nového prezidenta Spojených států s vědeckou spoluprací je těžké odhadovat.

Ještě zajímavějším partnerem by byli Číňané, kteří právě staví svou novou vesmírnou stanici a chtějí v budoucnosti zamířit i k Měsíci.

Šéf ESA Jan Wörner podporuje mezinárodní měsíční osídlení. Čínští astronauti už nějakou dobu trénují s evropskými kolegy. Navzájem se znají a budují si vzájemnou důvěru. Nedávno během čínské mise „Shenzhou 11“ bylo možné spatřit video, na které velitel Jing Haipeng děkoval Evropanům za narozeninový dort, který mu přibalili na jeho let.

Pak se v záběru objevil jeho kolega Chen Dong, který řekl, že v blízké budoucnosti doufá ve společný let s evropskými kosmonauty. Je jasné, že třeba Matthias Maurer by nebyl proti. „Mám čínské kolegy srdečně rád,“ řekl.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner