Nelehkého zadání, postavit dům ve svahu mezi stromy a starou zástavbou rodinných domků v Praze-Kyjích, se ujal architekt Jan Šépka a vypořádal se s ním velmi osobitým způsobem.

Na severním svažitém pozemku s výhledem do údolí Rokytky byl postaven malý domek, který má zřejmě působit jako sedmý strom v dobře udržovaném sadu. Ateliér Šépka architekti navrhl extravagantní stavbu s minimálním vnitřním prostorem. Objekt je umístěný na železobetonové noze, která zaujímá malou půdorysnou plochu a zároveň zajišťuje potřebnou stabilitu. Automaticky tím odpadají také problémy s izolací proti vlhkosti.

Půdorys nadzemní části stavby má přibližně kruhový tvar, který na jižní straně přechází do pravoúhlého uspořádání, tvořeného ložnicí, kuchyní a sociálním zázemím. Na stejné straně najdete také vchod, k němuž vede ocelová lávka. Kostra objektu je tvořena dřevěnými nosníky, které byly opracovány na 3D fréze a montovány na místě jako stavebnice. Základním prvkem této konstrukce jsou trojúhelníkové segmenty, které na sebe navazují a tím zajišťují stabilitu stavby. Do segmentů jsou vloženy březové překližkové desky. První patro má ještě o něco skromnější půdorys než přízemí a dostanete se do něj po točitých „mlynářských“ schodech. Výsledkem je malý, ale příjemný interiér, ozvláštněný přiznanou dřevěnou konstrukcí.

Zvenku je objekt zateplen polyuretanovými deskami a opatřen voděodolným nástřikem. Největší okno, které je směrováno na sever, poskytuje nádherný výhled do údolí Rokytky. Boční okna včetně horního světlíku zajišťují v místnostech během dne dostatek světla. Plně vybavený moderní objekt nejvíce ocení milovníci přírody, kteří upřednostňují originální bydlení před pohodlím.

Neobvyklý dům byl nominován na Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award 2017. Jak se vypořádá s nemalou konkurencí ostatních evropských projektů se dozvíme v polovině května.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner