Rekonstrukce je vždycky trochu „sázkou do loterie“. Měla by původní objekt pozvednout a vrátit ho na výsluní jeho někdejší slávy. Může se ale také stát, že necitlivé zásahy budově vůbec neprospějí. Podívejte se, jak se s tím vypořádali architekti v Montrealu při poslední rekonstrukci jednoho z nejznámějších obytných komplexů Habitat 67.

Projekt na dostupné, sociální a finančně nenáročné bydlení v kombinaci se zajímavou architektonickou strukturou vytvořil v 60. letech minulého století v kanadském Montrealu architekt Moshe Safdie. Podél řeky svatého Vavřince tak byl postaven komplex budov ve stylu moderní a postmoderní architektury Habitat 67, který se stal jednou z nejznámějších atrakcí světové výstavy Expo 67. Jedná se o soubor na sobě provozně nezávislých boxů, které svým horizontálním posunem vytvářejí terasy na střeše modulu, který je o patro níže. Tím je zajištěno nejen soukromí obyvatel, ale i přísun čerstvého vzduchu a denního světla.

V roce 2015 zrealizovalo Studio Practice v této kultovní architektonické dominantě města Montrealu rekonstrukci několika bytů. Navázali při ní na původní filozofii projektu, kterou obohatili moderními technologiemi a funkčním minimalistickým designem. Prosvětlení prostoru docílili odstraněním všech vnitřních stěn, které nahradili skleněnými příčkami. Při úpravách nezapomněli ani na visutou terasu, která se tak stala místem k relaxaci i k navazování přátelství a konverzaci se sousedy. Povedlo se jim tak začlenit komfortní bydlení v loftovém bytě do betonového monumentu z minulého století.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner