Šestnáctý ročník svátku českého designu si v loňském roce nenechal ujít ani výrobce moderní sanitární keramiky, společnost Laufen CZ. Na Designbloku představila unikátní tenkostěnná umyvadla, odkládací misky a koupelnové doplňky z materiálu SaphirKeramik. A pro ty, kteří tam nebyli, otevřela nyní tuto instalaci pod názvem Reflexe v Prague Gallery na I. P. Pavlova.

Švýcarský výrobce koupelnového vybavení Laufen se rozhodl připomenout výstavou Reflexe svou nadčasovou instalaci z podzimního Designbloku 2016. „Inspiraci pro název naší instalace, tedy Reflexe, jsme našli v latinském slově reflecto, znamenající zpětný odraz. Vyložit se dá i jako návrat nebo zrcadlení. V užším filozofickém smyslu pak vyjadřuje změnu myšlení, obrat v mysli. A přesně tak chceme pracovat s miskou VAL. Toužíme ukázat nespočet možností jejího využití, netradiční výtvarnou dekoraci ve spojení nejen s přírodními prvky,“ uvedla Ingrid Hejkalová, marketingová manažerka společnosti Laufen CZ. Na výstavě můžete vidět především umyvadla SaphirKeramik, která jsou výsledkem spolupráce Laufenu se světoznámými designéry Andreasem Dimitriadisem, Toanem Nguyenem, Robertem Palombou a Konstantinem Grcicem.

Jedná se o originálně pojatou sanitární keramiku s tenkými stěnami a extravagantními tvary. Z pohledu moderního designu je SaphirKeramik doslova revoluční materiál. Vyrábějí se z něj tenkostěnná umyvadla, která jsou odolná proti nárazu a velmi pevná. Při jejich výrobě se do keramické hmoty totiž přidává jeden z nejtvrdších minerálů – korund, který se v přírodě vyskytuje v různých podobách jako složka safíru.

V expozici Laufenu na loňském Designbloku hrála hlavní roli především tzv. miska VAL. Není divu! Vždyť jejím autorem je jeden z nejznámějších současných návrhářů Konstantin Grcic. Společnost Laufen šla však ještě dál a požádala několik známých designérů, aby ji na Desigbloku dekorovali podle svých představ a pocitů. Uzdu své fantazii popustili Silvie Luběnová, Michal Janků, Jan Němeček, Zuzana Osako, Eva Mochalová, Barbora Pšeničková, Milan Cais a Dušan Poliaček. Zapojit se však mohli všichni návštěvníci Průmyslového paláce v Holešovicích a spolu s českými floristy si měli příležitost vyzdobit misku VAL sezonními květinami, kulatými polštářky mechu, dlouhými stébly trávy nebo květy jiřin v mnoha barvách. „Máme ambici posunout vnímání a chápaní misky VAL jako prostého koupelnového doplňku. Chceme ji představit v možná někdy dokonce šokujícím využití, novém světle a v netradičním pojetí. Právě proto jsme pro spolupráci oslovili známé české kreativce a požádali je, aby misku VAL nadekorovali nebo jakkoliv upravili podle jejich pocitů a emocí. Vznikla tak opravdu zajímavá díla,“ dodala Ingrid Hejkalová.

A právě na některá z nich a další stylové výrobky firmy Laufen se můžete podívat každý všední den v Prague Gallery.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner