Chcete si dát dobrou kávu v inspirativním prostředí? Vydejte se do Pernerovy ulice v Karlíně za čistotou industriální architektury, kterou se podařilo účelně zrekonstruovat.

Starý Karlín byl v 19. století jedním z pražských průmyslových center. V roce 1898 zde byla postavena parní elektrárna podle návrhu architektů J. Rixiho a V. Beneše. Ze stavby, která již dávno neplní svůj původní účel, zůstal zachován pouze cihlový komín jako dominanta objektu. Ten byl rekonstruován v moderním minimalistickém pojetí podle návrhu italského architekta Claudia Silvestrina a zachovává genia loci původní průmyslové stavby. Charakteristickým prvkem jsou především velké vstupní dveře umístěné v předsazené zdi. Základna původního továrního komína je umístěná přímo v interiéru nově vzniklého výstavního prostoru. Celková rekonstrukce stavby byla sice provedena v roce 2004, ale využita byla pouze polovina objektu, kde vznikly moderní kancelářské prostory.

Druhá polovina se stala výzvou pro architekty Vladimíra a Eriku Vašutových ze studia under-construction architects. K její realizaci došlo v letech 2015 až 2016. Ve velkoryse pojatém volném prostoru tak vzniklo místo pro pořádání společenských akcí, kavárna a další kanceláře. Uvnitř upoutá vaši pozornost  výrazná masivní kostka, která je zdánlivě zavěšená pod stávajícím portálem. Její čelní stěna je kompletně prosklená a povrchové materiály její konstrukce byly zvoleny tak, aby podtrhly industriální charakter původního objektu. Jedním z hlavních záměrů architektů bylo, aby byl zachován duch otevřeného prostoru s dominantou komína. Prostor pod kostkou je využitý jako moderní kavárna, z níž lze plynule přejít do atria, které je koncipováno jako krytá ulice. „Největší dobrodružství v kotelně ukrývá komín. Dali jsme mu nový život a povýšili smutně vyhaslý prostor na jinou úroveň. Vznikl zde tajný prostor, který je při akcích vyhrazen pro zajímavé prezentace, během všedních dnů pak slouží jako kuřárna s nejlepším odtahem,“ uvedl architekt Vladimír Vašut.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner