Před 30 lety, 12. února 1987, zemřel fyzik, politik František Kahuda. V letech 1954-1963 působil jako ministr školství a v letech 1967-1985 jako jeden z hlavních propagátorů psychotroniky, vytvořil dokonce vlastní školu, kterou nazval psychoenergetika. Známý je jeho objev, že při myšlení létají lidem z hlavy hmotné částice, takzvané mentiony. Jejich existenci Kahuda „potvrdil“ legendárním výrokem: „Mentiony existují, protože dosud nikdo nedokázal opak.“ Pro kombinaci těchto teorií a dlouhodobé politické angažovanosti v komunistickém režimu se mu říkalo hanlivě „bolševický čaroděj“.

Rodák z Nového Dvoru na Šumavě (narozen 3. ledna 1911) vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1937 nastoupil jako středoškolský učitel matematiky a fyziky do Brna. Jeho vědecká kariéra začala v roce 1952, kdy obhájil disertaci z fotoniky a obdržel doktorát z přírodních věd. Od roku 1970 do roku 1987 působil jako ředitel Psychoenergetické laboratoře Fakulty chemického inženýrství VŠCHT v Praze. Podle vzpomínek filozofa Václava Černého byl Kahuda před druhou světovou válkou členem agrární strany – v roce 1945 bychom už ale byl ve straně komunistické.

V květnu 1973 pozval Kahuda několika exaktních vědců a vyšších vládních úředníků k experimentu, na kterém přizvaný senzibil na dálku roztočil lehkou hliníkovou káču. To je jev dlouho známý a dosud nevysvětlený. Až soudruh profesor ho konečně objasnil: přístrojek se točí nárazy částic, které vznikají v mozku při myšlení. Přitom vyletují ven a senzibil je dokáže vůlí koncentrovat do úzkého svazku, který káču rozpohybuje. Kahuda tak vytvořil jakési myšlenkové perpetuum mobile: onou dosud neznámou příčinou rotace jsou mentiony (jak ony částice sám nazval), sama rotace pak zase potvrzuje existenci mentionů.

Z faktu, že při myšlení nám létají z hlavy hmotné částice, pak objevitel vyvodil, že časem by mělo mozkové hmoty ubývat. Již v červnu 1973 Kahuda referoval o mentionech před vědeckou radou pedagogické fakulty, kde tehdy působil. A také v červnu 1973 se v Praze konala 1. mezinárodní konference o psychotronice. Tam se většina delegátů od Kahudy distancovala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner