Proslulá sklářská společnost Moser připravila výroční kolekci Moser 2017, která je průřezem skvostů inspirovaných její bohatou stošedesátiletou historií. Na tuto křehkou krásu se můžete podívat až do 22. března 2017 v pražském Obecním domě.

Společnost Moser slaví v letošním roce 160 let své existence. A to je bezesporu dostatečný důvod k pořádné oslavě. Ta probíhá právě teď v Obecním domě, kde je k vidění výsledek společné tvorby mistrů sklářů a výtvarníků i designérů, kteří zde představují výroční kolekci Moser 2017. Z historických vzorů sklárny byly vybrány a současnými mistry oživeny nejkrásnější stylové i nadčasové ukázky umění našich předků. A protože je sklářské řemeslo v Moseru pečlivě předáváno z generace na generaci, vznikla díla vysoké umělecké hodnoty, při jejichž výrobě byly zachovány stejné postupy, které byly používány před více než sto lety. „Pro výroční kolekci Moser 2017 jsme vytvořili díla, která se inspirují nejúspěšnějšími a nejvýznamnějšími díly sklárny Moser z období malovaných historizujících motivů, rytých secesních rostlinných dekorů a zlacených afrických výjevů, jež přinesly sklárně slávu a světové renomé,“ komentuje kolekci Lukáš Jabůrek, umělecký ředitel sklárny Moser.

Skutečnou perlou výstavy je křišťálový lustr Ludwig, který je vysoký 220 centimetrů, jeho průměr je 190 centimetrů a váží téměř 200 kilogramů. Na bohatě zlacených ramenech lustru je zavěšeno 133 ověsků z ručně foukaného a broušeného křišťálu ve zlatavé barvě skloviny topas, které jsou zdobeny oroplastikou a malovány čtyadvacetikarátovým zlatem. Díky téměř ročnímu úsilí čtyřicetičlenného týmu vzniklo dílo, které je propojením historického a řemeslného odkazu Ludwiga a Lea Moserových se současnými prvky designu, světla a řemeslným uměním současných mistrů sklářů a brusičů.

Součástí výroční kolekce Moser 2017 jsou také práce nejmladší designérské generace, vítězů studentské soutěže Cena Ludwiga Mosera i originální díla soudobého designu. Příkladem moderní kolekce je dílo Woods od Sebastiana Menschorna, který, jak autor sám říká, je „o transformaci, metamorfóze“. „Kus dřeva se mění na sklo. Sklo se stává dřevem. Tyto vázy jsou něco mezi tím. Rád bych vnesl do našeho kultivovaného okolí myšlenku přírody,“ uvádí Menschorn.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner