Téma v poslední době hodně skloňované jedni označují za zbytečnou hysterii, jiní za původ všech nemocí v organizmu. Pravda o nesnášenlivosti lepku, neboli celiakii, je tak někde uprostřed. V České republice se aktuálně léčí  asi 50 000 pacientů, avšak mnozí další o své chorobě zatím nevědí. Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva vyvolané nesnášenlivostí lepku, který je součástí bílkoviny obilnin. „Onemocnění bylo dříve považované za vzácné, ale ukázalo se, že jeho výskyt je naopak poměrně častý. Může se objevit v jakémkoliv věku, v dospělosti nejčastěji po různé duševní nebo tělesné zátěži, operaci, u žen například po porodu. U řady nemocných je celiakie zjištěna již v dětství, kdy mají většinou klasické příznaky střevních komplikací,“ uvádí MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborný ředitel EUC Laboratoří.

Mezi typické příznaky patří zvracení, průjmy, hubnutí, nadýmání, bledost a vyrážka, či opoždění vzrůstu u dětí. Onemocnění ale může vzniknout v každém věku, často je diagnostikováno u žen mezi 30.-40. rokem, a právě u dospělých existují i další příznaky, které bychom si běžně s touto chorobou nespojili. Může se jednat například o únavu, deprese, kožní problémy, zvýšenou náchylnost k infekcím, větší kazivost zubů či poruchy menstruačního cyklu. Na celiakii mohou upozornit také zvýšené jaterní testy, záněty štítné žlázy, samovolné potraty či neplodnost. Jen málokoho ale v takových případech napadne hledat problém právě v nesnášenlivosti lepku, a proto většina případů nebývá spolehlivě rozpoznána.

Pokud máte podezření, že se problém týká i vás, můžete využít nenáročného laboratorního vyšetření. Jako první krok se provádí vyšetření takzvané tkáňové transglutaminázy. V případě pozitivity testu je nutná návštěva lékaře. „Pokud testy prokážou u dotyčného nesnášenlivost lepku, musí pacient dodržovat přísnou dietu a důsledně se vyhýbat potravinám vyrobeným z pšenice, žita, ječmene. Oves je možné konzumovat, pokud má výrobek atest čistoty. Onemocnění je bohužel doživotní, na druhou stranu se díky dietě v krátké době stav nemocného výrazně zlepší a ten se pak navrací do normálního života. Naopak nedodržování bezlepkové diety u nemocných může vést k velkým zdravotním komplikacím,“ vysvětluje MUDr. Podroužek.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner