Možná, že nejste zrovna patrioti moravské metropole, ale přesto vám nic nebrání v tom, abyste si vyzkoušeli, jak se tady bydlí. Ve zrekonstruovaném domě v Biskupské ulici v Brně si totiž můžete pronajmout byt. Když se vám v něm zalíbí, tak si ho pak můžete rovnou koupit.

Každý z nás má slabost pro určitá místa a ulice, jimiž se rád prochází nebo kde si posedí na lavičce. Do Biskupské ulice, ke zrekonstruované secesní budově, v níž bydlel se svými rodiči a bratrem významný český herec Hugo Haas, se sbíhají hned tři cesty. Ať odbočíte z Husovy, Dominikánské nebo Starobrněnské, vždycky vás upoutá tato důstojná dominanta, jejíž mimořádnou krásu podtrhují okolní kavárny, restaurace a luxusní obchody.

Sto let stará budova v Biskupské ulici, která je dnes kulturní památkou, dlouhou dobu beznadějně chátrala. Naštěstí se nakonec našel investor, který ve spolupráci s památkáři proměnil tento objekt v rezidenční bytový dům s exkluzivními byty.  „Několik posledních let byl tento dům neobydlený a postupně chátral. Rozhodli jsme se proto mu vrátit původní lesk a nabídnout našim klientům nejen lukrativní adresu, ale i kus brněnské historie. Vždyť dům leží v historickém centru města, jen pár kroků od katedrály na Petrově nebo Šilingrova náměstí,“ říká zástupce investora Marek Karvaj ze společnosti Real-Treuhand Reality a.s.

Secesní dům je charakteristický zejména šestibokou věží s cibulovitou kopulí s lucernou a bohatě zdobenou fasádou. Na jeho rekonstrukci úzkostlivě dohlíželi brněnští památkáři, kteří například doporučili změnit barvu fasády. „Průzkumem bylo zjištěno, že původní barvou není ta typicky známá zelená, ale smetanově šedá. Abychom zachovali historický ráz domu, rozhodli jsme pro návrat k šedé barvě. Podobně jsme postupovali například i u oken, která jsou věrnou replikou těch původních,“ dodává Marek Karvaj.

Jedná se o typický bytový dům postavený kolem roku 1900. Prostorově vzdušné a velké byty poskytovaly už tehdy dostatečný komfort a zázemí svým obyvatelům. Po rekonstrukci a vestavbě mezonetových bytů do půdního prostoru slouží tedy objekt opět svému původnímu účelu – ke komfortnímu bydlení. Tento fakt umocňují prostorné terasy, které poskytují nádherný výhled na brněnské panorama.

Chcete zažít jedinečnou prvorepublikovou atmosféru, v níž vyrůstal uznávaný umělec Hugo Haas? Dopřejte si netradiční zážitek a uspořádejte tady třeba oslavu svých narozenin nebo výročí svatby. Není to žádný problém, protože byty jsou kompletně zařízené včetně veškerých spotřebičů. Za pouhé dva tisíce korun zde můžete strávit noc. Pokud vás zdejší prostředí okouzlí a rozhodnete se zde usadit natrvalo, byt si jednoduše koupíte. A pak už si jen budete dopřávat kávu na terase a vychutnávat si genius loci města Brna.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner