Na Smetanově nábřeží, hned vedle paláce Lažanských s proslulou kavárnou Slavie, najdete nově otevřené centrum umění a designu Smetana Q. Právě zde probíhá první výstava Junge Prager, Junge Berliner, která potrvá do 31. března 2017.

Nové centrum umění a designu se nachází v bývalých prostorách Galerie Zdeňka Sklenáře, kterou poničil před čtyřmi lety výbuch plynu v Divadelní ulici. „Galerie Zdeněk Sklenář byla vinou ohromné razance toho výbuchu extrémně zdevastovaná. Výstavní činnost na Smetanově nábřeží bude na nezbytně nutnou dobu přerušená, protože dům je v havarijním stavu,“ řekl k tomu tehdy Zdeněk Sklenář. Nakonec se sem jeho galerie už nikdy nevrátila. Zrekonstruované prostory teď ožívají díky projektu Junge Prager, Junge Berliner, který se zaměřuje na tvorbu mladých malířů a v dubnu 2017 se přesune do Českého centra v Berlíně.

Projekt Junge Prager, Junge Berliner se koná v rámci Česko-německého kulturního jara 2017, což je přeshraniční iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a dalších význačných institucí. Je zaměřený především na klasickou malbu. „Dali jsme prostor mladým autorům z Čech a Berlína. Kurátorem instalace je Jiří Černický, šéf ateliéru malby na Umprum. Zjistili jsme, že komunikace mezi jednotlivými akademiemi je mizivá, proto jsme vytvořili tento projekt, abychom je propojili,“ řekl galerista Tomáš Zapletal.

Cílem projektu je představit tvorbu mladých českých a německých umělců do 35 let, z nichž většina již dosáhla mnoha mezinárodních úspěchů a uznání. Domácí scénu reprezentují absolventi či studenti Umprum a AVU, jako jsou Vladimír Véla, Jan Mikulka, Zdeněk Trs či Alžběta Josefy. Z absolventů Univerzity umění v Berlíně (UdK) představí svá díla například Lennart Grau, Roman Frechen, Fritz Bornstück a Aaron Rahe.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner