V jedné z historických budov v pražské Šaldově ulici najdete ateliér Vladana Běhala, který je nejen přehlídkou originálních výrobků, ale také místem pro přátelské popovídání u dobré kávy.

Architekt a designér Vladan Běhal absolvoval studia v Česku a Itálii, a právě zkušenosti ze zahraničí ovlivnily jeho další tvorbu. „Po gymnáziu jsem uvažoval o studiu architektury, leč kvůli matematice jsem raději zvolil uměleckou vysokou školu a šel studovat výtvarné umění, sochu, kresbu a moderní umění. Nakonec mě ale neminula ani ta architektura, kterou jsem poté vystudoval a dnes mě živí,“ říká k tomu Vladan. Nezaměřuje se však jen na navrhování staveb a interiérů, je také autorem vlastní řady nábytku. Navrhuje a vyrábí stoly a konferenční stolky, židle a stoličky, zrcadla i výrazné interiérové doplňky.

Charakter jeho produktů určují použité materiály. Nejčastěji pracuje s ručně broušenou ocelí, kartáčovaným olejovaným dřevem a kaleným sklem. Nevyhýbá se ani kontrastům, takže se v jeho pracích můžete setkat například s kombinací lesklé bílé plochy s hrubým povrchem dřeva nebo zrezivělého kovu. Všechny výrobky se vyznačují jednoduchými tvary základních geometrických těles a zároveň elegancí, kterou jim dodává detailně zpracovaný materiál. K Běhalovi neodmyslitelně patří také kombinace pravé oceli a dřeva. Ocel může být patinovaná, v efektu rez, nebo ručně kartáčovaná a broušená. Určitě vás upoutají nejen Vladanovy stoly a lavice, ale i kusy kompletně vyrobené z oceli, jako jsou knihovny, barové židle nebo konferenční stolky. Skutečným designovým fajnšmekrům jsou pak určené solitéry ze speciálních dřev, jako jsou masivní kaštan, masivní cypřiš, vodou omleté dřeviny, nebo historické okenice, které designér vozí z pravidelných návštěv v Toskánsku.

Svou práci v současné době dělí úspěšný designér mezi Českou republiku, kde má vlastní výrobu v Olomouci a výše zmíněný showroom v pražském Karlíně, a italskou Florencii. Při navrhování bydlení a interiérů využívá své vlastní designové produkty i výrobky značek, s nimiž v České republice exkluzivně spolupracuje. Díky svým zkušenostem a kontaktům po celém světě může Vladan Běhal v karlínském showroomu prezentovat i významné designové značky, za kterými byste se museli vydat až za hranice naší republiky. Na některé produkty se podíváte přímo na místě, případně se můžete ponořit do katalogů. Určitě tam objevíte spoustu dalších solitérů, které vás upoutají.

A s čím se tedy showroomu Vladan Běhal Design konkrétně setkáte? Jsou to zejména italská designová svítidla KNIKERBOKER a IN-ES.ARTDESIGN, španělská ručně vyráběná svítidla ARTURO ALVAREZ nebo industriální a betonová svítidla LOFTLIGHT. Kromě světel se zde můžete pokochat elegantními italskými židlemi CIGNINI nebo francouzskými koberci TOULEMONDE BOCHART z přírodních materiálů, vyzkoušet též můžete úžasně pohodlné sedačky italské rodinné manufaktury FRATELLI CATTANEO. Sortiment se neustále rozšiřuje a každý měsíc přibude několik nových solitérů.

Ale v tomto showroomu evidentně nejde jen o standardní prezentaci kvalitního nábytku a interiérových doplňků. Je to místo, kde si můžete popovídat přímo s majitelem nebo jeho kolegy. „On to není ani tak klasický showroom jako spíš ateliér, kde se s lidmi mohu potkat a u kávy či u vína jim povyprávět příběhy k jednotlivým kouskům z mé autorské tvorby. Ukázat jim, co všechno nabízíme z dovážených věcí, domluvit se s nimi na návrhu jejich nového domu či bytu. A třeba si tady koupí moji vázu nebo si u nás zadají celý dům,“ dodává Běhal.

 

 

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner