Správa pařížské čtvrti La Defense se rozhodla postavit nové výškové budovy a tím zvýšit nejen zájem investorů, ale zároveň podpořit také turistický ruch.

Současná Paříž je místem, jejíž tvář je nejen rozmanitá, ale neustále se mění, protože zde vyrůstají nové budovy. Ukázkou je například obchodní čtvrť La Defense, jejíž název je odvozen od bronzového pomníku La Defense de Paris. Ten zde stojí od roku 1883 jako památka určená vojákům, kteří bránili hlavní město Francie během prusko-francouzské války. Novodobá historie této čtvrti se datuje 1958, kdy zde byl postaven výstavní palác CNIT a další budovy tzv. první generace, které však nebyly vyšší než 100 metrů.  Jednou z nejznámějších staveb díky svým mimořádným rozměrům a betonové klenbě je Palác obrany, který v současné době slouží především k pořádání odborných konferencí a výstav.

Mezi modernější budovy patří Tour Initiale z roku 1966 a La Grande Arche z roku 1989. Ve čtvrti se nacházejí mrakodrapy Fiat, ELF, Manhattan, Roussel-Hoechst a Quatre Temps. V této vyhlášené lokalitě najdete nejen kanceláře významných světových firem, ale také spoustu luxusních hotelů a obchodů známých značek.

Přesto správa čtvrti La Defense, která se o její prosperitu a fungování stará od roku 2007, touží po dalším oživení zdejšího klimatu. V rámci očekávaného vzestupu evropských trhů chce přilákat bohaté investory prostřednictvím obchodních příležitostí v nové zástavbě, jejíž dokončení je plánováno nejpozději na rok 2022. V současné době už existují pozoruhodné projekty sedmi mrakodrapů s originálním designem. O ten se zasloužili zejména architekti z ateliérů Ateliers Jean Nouvel, Foster + Partners a Christian de Portzamparc.

Jedna věc je, vypracovat přesné studie, které se zabývají tím, kde mrakodrapy postavit a jak je začlenit do stávající zástavby. Nabízí se ale také otázka, pro koho budou určeny. Odpověď na ni je poměrně jednoduchá. Předpokládá se, že ve Francii bude zvýšený zájem nadnárodních týmů obchodníků a výzkumných pracovníků o nová působiště, zejména v souvislosti s přemísťováním zahraničních pracovníků po brexitu. A dá se proto očekávat, že plánované mrakodrapy vytvoří další generaci výškových staveb, která přiláká nejen investory, ale v rámci zvýšeného turistického ruchu ji navštíví také obdivovatelé moderní architektury.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner