Máte už zimy plné zuby? V Botanické zahradě v pražské Troji na vás čeká koncert plný krásných jarních barev a omamných vůní. Až do 19. března 2017 zde totiž probíhá výstava orchidejí.

Jedenáctý ročník výstavy orchidejí v Botanické zahradě Praha vás díky neotřelým aranžmá studentů České zahradnické akademie v Mělníku přenese na americký kontinent do reje brazilského karnevalu. Odhalíte mnohá tajemství neobvyklých druhů z nitra deštných pralesů i ze svahů vysokých hor. „Jako každé jaro začíná sezóna v botanické zahradě v Troji výstavou orchidejí. V letošním roce jsou akce a další dění v zahradě nasměrovány na stejnou světovou stranu, kam hleděli před staletími španělští mořeplavci, tedy do Ameriky. Návštěvníkům představíme orchideje rostoucí od Aljašky po Patagonii,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. města Prahy. Amerika má totiž nejbohatší orchidejovou květenu světa. Vyskytuje se zde více než 8500 druhů. A věřte, že se jedná o opravdové orchidejové skvosty a kuriozity.

Výstava v trojské botanické zahradě je nejnavštěvovanější výstavou orchidejí v České republice. Kromě živých exponátů se můžete těšit také na fotografie ve výstavním sále venkovních expozic, které vás zavedou do oblastí amerického kontinentu, jež jsou z hlediska pestrosti druhů orchidejí nejzajímavější. Během víkendu si můžete navíc vyzkoušet různé aranžovací techniky na workshopech, abyste si potom mohli doma vytvořit pěknou jarní atmosféru.

Pokud už orchideje pěstujete, můžete probrat s fundovanými odborníky, jak o ně pečovat, případně jak poznáte, co jim chybí. Máte ale také možnost, si odsud nějakou tu vzácnou krásku odnést. Výběr je skutečně mimořádný a sestává ze žhavých novinek oblíbených hybridů, které v běžné obchodní síti nekoupíte. „Osobně jsme navštívili 41 pěstitelů orchidejí v Holandsku, Belgii, Německu a Rakousku a většinu orchidejí jsme si sami vybrali. Takže se jedná o kvalitní a čerstvé rostliny,“ říká Radek Kacerovský ze společnosti Pokojovky.cz.

Pravděpodobně orchideje zbožňujete pro jejich krásu, nebo podléháte jejich omamné vůni. Možná ale netušíte, že právě toto aroma je nedílnou součástí mnoha luxusních parfémů takových značek, jako třeba Chanel, Dior, Guerlain a další. „Původní druh Vanilla planifolia, která se používá především jako koření, pochází z oblasti Střední Ameriky. Na Tahiti se tento druh zkřížil s místním druhem Vanilla odorata, který silně voní. Výsledný kříženec, Vanilla tahitiensis, dává nejlepší vanilkovou vůni pro výrobu parfémů,“ vysvětluje Jan Ponert, kurátor tropických rostlin. Silice z vanilkových plodů se totiž již po desetiletí využívá jako základ exotických parfémových kompozic. Je všeobecně známé, že sladká a podmanivá vůně nejen navozuje dobrou náladu, ale prý také zvyšuje smyslnost a kreativitu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner