Od roku 2006 je vyhlašován vždy druhý březnový čtvrtek „Světovým dnem ledvin“. Cílem této akce je zvýšit veřejné povědomí o důležitosti ledvin a pomoci v prevenci výskytu onemocnění ledvin a souvisejících chorob. Nějakým stupněm postižení ledvin totiž trpí až 10 % populace. Jen v České republice dochází v současné době na dialýzu asi 6 000 pacientů a další 4 000 žijí s funkční transplantovanou ledvinou.

Onemocnění ledvin je v zásadě jakékoliv postižení ledvin, které se může projevovat například jejich sníženou funkcí, přítomností bílkoviny nebo krve v moči, změnou množství nebo složení moče, ale i řadou dalších příznaků. Jeho léčba závisí na příčině, a přestože se často nedá nemoc vyléčit, její zhoršování lze při včasném zjištění výrazně zpomalit a zároveň zmírnit komplikace, které je doprovázejí. „Je to i proto, že v počátečním stadiu na sobě onemocnění ledvin obvykle nepoznáte, ale přesto již může zvyšovat riziko dalších onemocnění, například infarktu myokardu,“ vysvětlila důležitost včasného záchytu nemocí MUDr. Eva Veisová z Interního oddělení Strahov VFN v Praze. „Mezi nejčastější nemoci, které vedou k onemocnění ledvin, patří cukrovka, vysoký krevní tlak, různé záněty ledvin a dědičná onemocnění jako například polycystóza,“ doplnila lékařka.

K letošnímu Světovému dni ledvin je pro zájemce připravena na různých místech v republice možnost bezplatného vyšetření. Například na pražském Interním oddělení Strahov v Šermířské ulici 4 jsou dnes od 7 hodin k dispozici odborníci, kteří vás nejen vyšetří, ale zároveň poradí, jak nemocem ledvin předcházet, či jak dále postupovat v jejich léčbě. Budete mít možnost nechat si vyšetřit funkci ledvin a ověřit, zda ledviny nejsou poškozeny. Současně se specialisté zaměří na odhalení nejčastějších příčin onemocnění ledvin (diabetes mellitus a arteriální hypertenze) – bude vám změřen krevní tlak a stanovena sérová glykemie.

Podobně nefrologická ambulance Interní gastroenterologické kliniky Fakultní nemocnice Brno nabízí dnes od 7 do 14 hodin bezplatné vyšetření moči, hladiny cukru v krvi a změření tlaku.

Na preventivní vyšetření si můžete zajít od 8 do 15 hodin i na dialyzační středisko Městské nemocnice s poliklinikou v Uherském Brodě. Zdarma vám zde změří hladinu krevního cukru, vyšetří moč, zkontrolují krevní tlak a stanoví i tzv. body mass index (BMI).

Orientačně můžete své zdraví otestovat i zde.

 

 

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner