Cesta Jany Pěkné, dříve interiérové designérky, dnes majitelky On-line školy bytového designu a podnikání, k úspěchu byla poněkud delší a klikatější. Navrhování a zařizování interiéru ji bavilo odjakživa, ale teprve když si zařizovala vlastní dům, tak zjistila, že se dají vystudovat různé zahraniční kurzy on-line. To ji nadchlo natolik, že se začala vzdělávat touto formou a nakonec se prosadila jako interiérová designérka. A protože se po čase rozhodla, že si nenechá své zkušenosti pro sebe, založila soukromou on-line školu. Jejím prostřednictvím pomáhá budoucím interiérovým designérům, aby si i oni splnili svůj sen.

Vystudovala jste ekonomii, avšak místo budování kariéry v tomto oboru, jste se začala podnikat v interiérovém designu. Teď se věnujete své On-line škole bytového designu a podnikání. Dá se říci, že jste dokázala spojit vzdělání a hobby. Jak se ale cítíte v roli pedagoga?

Moc dobře. Myslím, že v tom jsem se našla. Baví mě předávat vědomosti a naplňuje mě vidět úspěchy mých studentů.

Proč on-line škola? Jaké jsou její výhody? Může kvalita výuky na dálku nahradit přímý kontakt učitele a žáka?

On-line byla jasná volba. Já sama jsem začínala studovat interiérový design formou zahraničních on-line kurzů. Byla jsem v té době na mateřské dovolené a nebyla možnost někam pravidelně dojíždět. Kromě toho, že jsou on-line kurzy časově flexibilní, je nespornou výhodou i nižší cena oproti kurzům naživo. Na druhou stranu ale nejsem zastáncem takových těch pasivních on-line kurzů, kdy jen dostanete videa nebo texty ke stažení a sami si to nastudujete. Tam většinou po chvíli ztratíte motivaci a moc se toho nenaučíte. V mém on-line kurzu jsou živé přednášky přes internet, osobně opravuji domácí úkoly a posílám zpětnou vazbu. Jsem v neustálém kontaktu se studenty.

Sledujete je i po ukončení kurzu? Víte, jak se jim daří uplatnit se v praxi?

Rozhodně zůstávám se studenty v kontaktu i po skončení kurzu. Máme soukromou facebookovou skupinu, kde mimo jiné absolventi sdílí své úspěchy. Takže mohu říci, že někteří studenti již skutečně úspěšně pracují jako designéři a dokonce se jejich realizace objevily i v tištěných médiích.

Ale pojďme teď k bydlení, k tomu, kde a jak většina z nás žije…

Když si nechám si postavit dům, potřebuji, aby všechno fungovalo a hlavně, aby mi nespadl, takže si najmu architekta. Ale nějaký ten nábytek, kuchyňskou linku a vanu do koupelny si přece už dokážu vybrat sama. Proč bych měla ještě platit interiérového designéra?

Ale on i ten dům se dá postavit svépomocí… Samozřejmě, koupit si zařizovací prvky dokáže každý sám a zvlášť ženy zařizování baví. Víte, služba interiérového designéra není pro každého. Je pro toho, kdo nemá čas a chuť na vymýšlení, hledání, vybírání nábytku a obíhání obchodů. Designér tohle všechno udělá za vás. Vše zařídí a vyřeší – klient tak má méně starostí. A to stojí za tu investici v dnešní hektické době. Často se lidé také chytí do pasti nerozhodnosti – na trhu je přece tolik věcí, jenže všechny je doma mít nemůžete. Designér vám toto trápení ušetří a vybere jen to nejlepší přímo pro vás. Většinou také máte omezený rozpočet. Designér ví, jak nejlépe tuto sumu využít a navíc vás dokáže uchránit nákladných chyb – nákupu příliš velkého nebo malého nábytku, špatné podlahy a tak podobně. Služba je pro někoho, kdo ví, že chce mít hezky sladěný a zařízený byt, ve kterém se bude dobře cítit, ale neví, jak na to. Designér dokáže zařídit byt podle představ klienta a přitom maximálně využít  potenciál daného prostoru. Navíc se na prostor dokáže podívat čerstvýma nezaujatýma očima a najít třeba řešení, které by vás nenapadlo.

Teď je hodně frekventované slovo styl, stylový… Je skutečně tak důležité sjednotit při zařizování bytu styl? Vždyť si přece domů můžu dát to, co se mi líbí?

A měla byste si tam dát to, co se vám líbí! Určitě nejsem pro to, abyste si interiér zařídila v jednom stylu, protože někdo řekl, že se to tak má dělat. Naše bydlení je přece hlavně o tom, co nám dělá radost. Styly, tak jak jsou definované, jsou tu spíše pro inspiraci, než abychom se jich zuby nehty drželi. Podle mě je mnohem důležitější ujasnit si, co je váš osobní, individuální styl. Abyste nekopírovala něco z katalogů, ale aby to bylo něco, co je vám opravdu blízké a v čem se budete cítit dobře.

Současnému designu vládne minimalismus v kombinaci s hi-tech technologiemi. Myslíte si, že postupně zmizí z oken chalup kytičkované záclonky a v interiéru budeme mít vybavení z nerezu?

Pevně věřím, že ne! Do chalupy vždycky bude patřit dřevo, přírodní materiály a kytky na oknech. Když se někomu líbí hi-tech, pravděpodobně se do roubenky nenastěhuje. Koupí si moderní dům, do kterého se takový styl hodí.

Jaké bydlení je blízké vám? Jak vypadá místo, kde je vám dobře?

Mám ráda neutrální, přírodní barvy doplněné tu a tam podle nálady nějakými barevnějším doplňky. Řekla bych, že můj styl je kombinací přírodního a městského elegantního stylu a ráda kombinuji nový nábytek se starými kousky, třeba se zrenovovanou stoletou vitrínou a thonetkou po pradědečkovi.

Máte pro naše čtenáře nějaký tip, jak příliš neutrácet, ale přesto mít svůj byt stále in?

A nepřipadá vám to trochu zbytečné, neustále být „in“? Ne, vážně, teď se pokusím o korektní odpověď. Trendy tu nejsou proto, abychom je okamžitě aplikovali u sebe doma. Pokud vás nějaká novinka zaujme, toužíte po ní a udělá vám radost, pak si ji určitě kupte. Ale nekupujte něco jen proto, že je to trendy a moderní a mají to sousedi. Váš domov tu není kvůli tomu, abyste na někoho udělali dojem, ale abyste se v něm sami dobře cítili. A to není o trendech, ale o věcech, které máte rádi a máte k nim vztah.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner