Těsně před desátou hodinou večerní se včera v Táboře rozezněl alarm. Do babyboxu umístěného na domově důchodců tam totiž včera někdo umístil novorozeného chlapečka. Ten se tak stal  v pořadí 150. dítětem nalezeným v některé z těchto speciálních schránek. Informoval o tom na svých stránkách zakladatel české sítě babyboxů Ludvík Hess. Podle něj bylo dítě oblečené jen do plenkových kalhotek a zabalené v dece. „Je to první děťátko odložené v domově seniorů. Babičky a dědečkové dneska neusnou,“ doplnil Hess. Babybox v táborském G-centru funguje od února 2013. Do dnešního dne nebyl nikdy využit.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.

Schránky, kterých je po celém Česku už 70, mají i své kritiky. Ti tvrdí že, babyboxy odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče. Zastánci babyboxů oponují tím, že mnohé z těchto dětí by odložené někde jinde vůbec nemusely přežít. I proto má pro krizové situace zakladatel babyboxu Ludvík Hess na svých stránkách uvedenu také nepřetržitou linku: 602 305 139.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner