Tragické prvenství si připsal Vladimir Komarov, který se narodil 16. března 1927. Ve svých čtyřiceti letech byl prvním kosmonautem, který zemřel při letu do vesmíru. Osudným se mu stal první pilotovaný let nové kosmické lodi Sojuz-1.

Moskevský rodák Komarov snil od dětství o kariéře stíhacího letce. V roce 1949 vystudoval vojenské letecké učiliště a potom sloužil u stíhacího letectva. V roce 1952 vstoupil do komunistické strany a v roce 1959 ukončil leteckou inženýrskou akademii Žukovského. Kosmickou kariéru zahájil v roce 1960 zařazením do prvního oddílu kosmonautů.

V roce 1964 byl jmenován velitelem první vícečlenné posádky v misi Voschod-1, která se podívala do vesmíru. O tři roky později byl vybrán pro první pilotovaný let nové kosmické lodi Sojuz. Z kosmodromu Bajkonur odstartoval 23. dubna 1967. Jeho náhradníkem byl tehdy Jurij Gagarin, o kterého se ale odpovědná místa bála a nechtěla riskovat, že by se prvnímu kosmonautovi světa něco stalo, protože se stal významnou symbolickou postavou.

Rozhodnutí o letu bylo uspěchané, protože Sověti se cítili pod tlakem. Američané, kteří chtěli do konce desetiletí podle plánu vyhlášeného prezidentem Kennedym přistát na Měsíci, už začali bezpilotně testovat loď Apollo. Navíc byl rok 1967 kulatým výročím říjnové revoluce. Sojuz byla zamýšlena jako loď, která měla sloužit jako součást lunárního programu, který ale později musel být zrušen, protože Sověti se potýkali s velkými potížemi s nosnou raketou.

Po výstupu na oběžnou dráhu se Komarov potýkal s mnoha problémy. Nejzávažnějším byla porucha orientace lodi. Bylo proto rozhodnuto o přerušení letu a návratu na Zem. Při sestupu atmosférou se však v důsledku rotace zamotal hlavní i záložní padák lodi a Sojuz-1 se 24. dubna 1967 zřítil do Orenburské stepi u města Orsk.

Podle dostupných pramenů je pravděpodobné, že Komarov už před sestupem věděl, stejně jako řídící středisko, že let nejspíš nepřežije. Proto mu bylo umožněno hovořit s manželkou, které dával pokyny do budoucna, až tu nebude. Mluvil také s premiérem Kosyginem a podle některých zpráv to nebyl z jeho strany zdvořilý rozhovor.

Po Komarovovi zůstala žena a dvě děti. Je po něm pojmenován jeden z asteroidů, kráter na měsíci a symfonická báseň skladatele Bretta Deana.

Jurij Gagarin, při osudové letu jeho náhradník, přišel o život při cvičném letu o rok později.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner