Slow fashion, neboli „pomalá móda„, je nejen trendem, který v poslední době oslovuje stále více lidí, ale také novým životním stylem. Mnoha z nás už totiž nejde jen o to, vypadat hezky, ale chceme také vědět, kde, jakým způsobem a z čeho bylo oblečení vyrobeno. Slow fashion jako udržitelná a zodpovědná móda podporuje lokální výrobu, autorskou tvorbu, tradiční řemeslo a etický přístup. Podívejte se, kde takové kousky sehnat v Česku.

Harddecore

Haddecore je pražský obchod s českým i zahraničním designem a módou a zároveň showroom módní značky Josefíny Bakošové a objektů Petra Bakoše. Soustředí se na prodej autorské módy, originálních šperků, objektů ze skla či porcelánu nebo nábytku. Harddecore je studio nabité krásnými věcmi, které vypráví příběhy. Jejich výroba ovšem není na úkor přírody. Dbá se tu na poctivé řemeslné zpracování, jedinečnost a styl.

Najdete ho na Senovážném náměstí 10 v Praze.

Kuráž

Unikátní designové kousky nabízí i další pražský obchod s názvem Kuráž. Odvaha, jež stála na počátku myšlenky založit obchod s výběrovou módou, se odráží i v nabízených produktech. Kuráž podporuje mladé i zavedené české a slovenské návrháře a značky s udržitelnou či upcyklovanou módou. Mimo oděvů a šperků zde pořídíte i knihy, hračky pro děti, nádobí či drobné dárky pro své blízké. Pestrou škálu designových produktů pak doplňuje osobní přístup k zákazníkovi. „Aktuálně jsme získali ocenění Nejlepší na Sedmičce, za což jsme moc rádi,“ říká spolumajitelka obchodu Michala Butková.

Kuráž sídlí v Praze na adrese Veletržní 48 a má i vlastní eshop.

SISTERSCONSPIRACY

Oděvní značka SISTERSCONSPIRACY se od počátků zaměřuje především na pánskou módu, na své si ale přijdou i dámy. V roce 2005 ji založily absolventky UMPRUM Alice Klouzková a Jana Jetelová, jejichž tvorba se vyznačuje osobitým stylem a nadčasovým designem. Principy slow fashion ctí zejména svým důrazem na české řemeslo. Kolekce jsou vyráběny v limitovaném počtu výhradně v České republice, z níž většinou pocházejí i použité materiály, spolupracují s lokálními švadlenami a malými firmami, dbají na kvalitní zpracování a poctivé řemeslo.

Ateliér SISTERSCONSPIRACY si můžete prohlédnout na Dobrovského 24 v Praze. Nakoupit lze rovněž přes eshop.

Etique

Zlínský Etique butik je plný oděvů předních evropských fair trade značek a české přírodní kosmetiky. Prioritou je zde udržitelná a etická móda, jež je vyráběna s ohledem k životnímu prostředí i lidem, kteří se na její výrobě podílejí. Hlavní roli hrají přírodní materiály jako je biobavlna, konopí a bambus. „Snažíme se lidem ukázat, že eticky vyrobené oblečení už dávno nejsou dlouhé batikované sukně nebo pytlovité košile, ale elegantní nadčasové oblečení, které skvěle doplní každý šatník,“ říká majitelka butiku Zuzana Plachá.

Prohlédněte si eshop butiku nebo jej navštivte na náměstí Práce ve Zlíně.

Wolfgang

Sofistikovaná unisexová móda lokální výroby. To je značka Wolfgang. Autorskou tvorbu Viktorie Kaštánkové a Zuzany Milandu charakterizuje mladistvá móda s důrazem na čistotu stylu a minimalismus, přesně podle aktuálních trendů, a rovněž na kvalitu a nadčasovost. Původně brněnská značka sklízí takový úspěch, že minulý rok otevřela i pobočku v Praze.

Originální módu a doplňky zakoupíte v Brně na adrese Vachova 8, nebo v Praze na Benediktské 5.

Jaké oděvy Wolfgang nabízí? Podívejte se na video z backstage.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner