Vypadá to jako pouhá hra, ale ve skutečnosti je to ukázka toho, jak dokáží dnes roboti rychle „myslet“, reagovat a jednat. Slavnou Rubikovu kostku dokáže robot složit za 0,637 sekundy. Píše o tom ve svém článku na The christian Science Monitor Amanda Hooverová.
Sub 1, robot vyvinutý německým inženýrem Albertem Beerem (z firmy Infineon), nejprve získal své místo v Guinnessově knize rekordů loni v lednu, když Rubikovu kostku složil za 0,887 sekundy loni v lednu. V listopadu ale nejnovější model známý jako Sub 1 Reloaded dobu zkrátil asi o čtvrtinu a skládačku vyřešil za 0,637 sekundy. Povedlo se mu to na veletrhu Electronica v Mnichově.

Sledovat to můžete na VIDEU.

Čas byl poprvé zaznamenána na konci minulého roku a potvrzen minulý týden poté, co byl záznam prozkoumán, aby se určilo, že jsou dodrženy všechny normy týkající se soutěže.
Robota používá šest mechanických paží, které dešifrují a třídí barevné kostky do jedné barvy. Potřebuje na to pouhých 21 tahů. Video publikované Guinnessem v pátek ukazuje kruhového robota, který drží „rozházenou“ kostku ve svém středu.
Sub 1 čte dva obrazy z kódovaných vzorů na kostce a rychle identifikuje barvu na každém čtverečku. Pak používá dvoufázový algoritmus pro nalezení řešení a rychle manévruje s kostkami.
První úspěšné pokusy techniků v robotice vyvinout stroj, který by uměl Rubikovu kostku řešit začaly v 80. letech. V roce 1983 nejlepší bot, pojmenovaný Cubot, uměl vyřešit hádanku asi za dvě nebo tři minuty.
I když je to mnohem rychlejší výsledek, než by dosáhl průměrný člověk, nejlepší světoví řešitelé dosahovali asi 30 sekund.
Počítače mají dnes dost pokročilé schopnosti, ale je třeba uznat, že je mají i lidé. Teenager z Kentucky Lucas Etter vytvořil nový oficiální rekord, když vyřešil problém za 4,904 sekundy. Video ukazuje dalšího muže, kterému to následujícího roku zabralo asi 4,74 sekundy.
Přesto je těžké si představit, že by lidé mohli se svými neobratnými prsty věčně podávat podobné výkony jako roboti, třeba právě Sub 1 se svými šesti obratnými kovovými rameny.
Vypadá to jako hra, ale inženýři konstatují, že tato technologie má širší důsledky, které ukazují, jak efektivně počítače řeší hádanky a problémy.

Za použití materiálu z http://www.csmonitor.com

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner