Nevíte, kam vyrazit o víkendu? Vydejte se na Vyšehrad. A vůbec nevadí, že si třeba moc nepotrpíte na historii. Své si zde užijí i příznivci moderních technologií. Příběh českého hradu se vám tady odvíjí přímo před očima a navíc ve 3D.

Na expozici v Cihelné bráně, kterou najdete na severní straně Vyšehradu ve Vratislavově ulici, je pro spoustu návštěvníků kromě samotné historie nejzajímavější asi fakt, že spočívá v audiovizuální projekci dobových rekonstrukcí, obrazů, fotografií a plánů. Tyto obrazové materiály jsou propojeny s interaktivním 3D modelem současné Prahy. Vytvářejí tak velice srozumitelný a přitom poutavý příběh o proměnách Vyšehradu, který určitě zaujme všechny generace. Přestože se Vyšehrad majestátně tyčí nad Prahou, vždy byl součástí vývoje ve městě pod ním. A proto také expozice v Cihelné bráně mapuje především souvislosti mezi rozvojem Prahy, jednotlivých pražských měst a jejich opevnění.

Celková koncepce této expozice je naprosto famózní. Je založená na propojování současnosti a minulosti pomocí jednotlivých projekcí. Takže je zde ukázáno například vymezení pražských měst a jejich opevnění přímo na soudobém modelu Prahy. Výhodou 3D modelu našeho hlavního města je, že přímo na něm názorně vidíte, kudy asi vedly staré zemské stezky, podél nichž se formovalo osídlení pražské kotliny, srůstající postupně v jednotlivá města. Zároveň můžete také sledovat linii určité části středověkých či barokních hradeb. A nejvíce působivá je asi proměna Vyšehradu během staletích.

Druhá projekce v Cihelné bráně mapuje proměny pražských bran. Máte zde vy i vaše děti jedinečnou příležitost vidět dobové veduty a historické i současné fotografie. Na nich můžete sledovat nejen stavební vývoj jednotlivých městských bran, ale zároveň se seznámíte s tím, jak vypadají dnes místa, kde tyto brány kdysi stávaly. Celou tuto podívanou si opět můžete skvěle užít díky 3D modelu, který zachycuje vzhled současné Prahy. Na něm jsou pak demonstrovány pražské opevnění i konkrétní pozice městských bran.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner