Jednou z českých firem, jejíž atypická umyvadla a interiérové a exteriérové doplňky z betonu si můžete prohlédnout právě v těchto dnech na veletrhu Design Shaker na Výstavišti v Letňanech je rodinná značka CRÉER. U jejího zrodu stáli zhruba před dvěma lety Jana a Marek Bilkovi.

Co vás vedlo k tomu, abyste se vydali na tenký led soukromého podnikání?

Podnikání je jedna z cest, jak si splnit sny. Tak jsme se po ní vydali. A jdeme ….

Jak to všechno začalo?

Značku CRÉER jsme založili na jaře roku 2016 po dvouletém procesu vývoje technologie. Svoje výrobky jsme začali tvořit na základě vlastní potřeby a vášni k designu.

Co bylo vaším prvním dílem?

Prvním naším výrobkem byl betonový dřez. V podstatě nám nic jiného nezbývalo, protože klasický dřez zapuštěný do pracovní desky v naší technické místnosti nadměrné používání moc dlouho nevydržel. Hledali jsme tedy náhradní, odolnější řešení. A proto jsme se rozhodli, že si sami zkusíme vyrobit robustní a vysoce odolný dřez.

Vznikl integrovaný dřez do atypické pracovní desky na míru, který se nám povedl a stále slouží bez známek poškození.

 U dřezu to ale neskončilo…

Pak jsme zkusili první umyvadlo. Nepovedlo se… potom se jich nepovedlo ještě několik desítek. Mezitím uplynuly 2 roky a my jsme neustále vylepšovali naši výrobní technologii.

Až po čase se povedly první misky, prvních pět modelů umyvadel.

Dnes existuje spousta různých materiálů a technologií? Proč jste si zvolili právě beton?

Beton je velice tradiční materiál, který se používá staletí. Je velice odolný, pevný v tahu i tlaku, s výbornými tepelně akumulačními a jinými vlastnostmi. Jeho schopnost přejímat tvar formy z něj dělá velice univerzální materiál.

Předpokládám, že jste však nezůstali jen u dřezů a umyvadel? Dají se z betonu vyrobit i větší kusy?

Ano. Velkou výzvou byla pro nás zakázka od NODUM Ateliér, abychom vyrobili vanu pro jejich klienta. Celý půlrok jsme pracovali na výrobě formy. Nebyli jsme ani na dovolené. Dá se říci, že jsme skoro nespali. Ale vana se nakonec povedla! Je to první volně stojící vana z betonu vyrobená v České republice. Máme obrovskou radost z ohlasů, které jsme na ni dostali.

 Své výrobky prezentujete na právě probíhajícím veletrhu Design Shaker. Co tam kromě již zmíněných produktů můžeme vidět?

Na Design Shakeru jsme představili několik novinek. Ve spolupráci se značkou SHAN, nejstarší českou soukromou hi-fi značkou, se nám podařilo vyrobit opravdový unikát pro milovníky kvalitního audio poslechu. Vyrobili jsme totiž první betonový gramofon. Kromě několika amatérských pokusů, které v minulosti proběhly, ale nedopadly podle našich představ, jsme jedinými výrobci tohoto typu gramofonu, který maximálně využívá výjimečné akustické vlastnosti betonu.

U toho samozřejmě nemohou chybět reproduktory. Ty vyrábíme ve třech barevných variantách: natural, grey nebo antracit. Výjimečné jsou nejen materiálem a použitými hi-fi komponentami, ale také technologií výroby. Podařilo se nám totiž vyrobit reproduktor jako jeden monolit, bez nutnosti spojování z více částí, a to i přes to, že vevnitř je samozřejmě dutý.

A jelikož gramofon potřebuje stabilní základnu, máme ještě jednu novinku. Je to betonový stůl! Jeho rozměry si klient může určit individuálně, protože ho vyrábíme na zakázku.

Veletrh Design Shaker zítra končí. Většina čtenářů ho asi už nestihne navštívit. Mohou se na vaše výrobky podívat ještě někde jinde?

Naše produkty si můžete prohlédnout v PLACE STORE v Brně, výjimečném místě plném designu nejen z betonu. Jelikož jsme začínali s kolekcí umyvadel, jsou naše produkty také v koupelnovém studiu STEFANO v Praze-Vysočanech nebo v Ostravě v DADAZU. Tam bude k vidění i naše vana MAGNA.

Jak byste tedy hodnotili uplynulé dva roky? Jak se podle vás daří v Čechách spojit kreativitu s podnikáním?

Uplynulé dva roky bych hodnotil, jako rozhodně nejzajímavější, jaké jsme se ženou zažili. Tím nechci říct, že to byly dva roky pohodičky. Byly plné překvapení, překonaných překážek a nabytých zkušeností.

Nebyli jsme na dovolené, neměli jediný volný víkend. První gramofon jsme betonovali na nový rok. Opustil jsem dosavadní podnikání…

A tím bych přešel k další otázce: Jak se daří v Čechách spojit kreativitu s podnikáním?

Právě z důvodu absence kreativity a následné demotivace v mém dosavadním podnikání jsem udělal opravdu všechno pro to, abych našel cestu kreativní. Tímto bych rád motivoval všechny ty, kteří mají „zlaté české ručičky“, aby se nebáli dělat to, co je baví, a vykročili za svým snem.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner