Špičky české módní scény v uplynulém týdnu prezentovaly své kolekce pro sezónu podzim/zima 2017. I letošní Mercedes-Benz Prague Fashion Week se těšil velkému zájmu odborníků, zahraničních a domácích hvězd i veřejnosti. Na největší módní události u nás představili svou tvorbu přední návrháři jako jsou Jakub Polanka, Zuzana Kubíčková, Kateřina Geislerová nebo Petra Balvínová. Jaké jsou největší trendy pro nadcházející podzim podle českých designérů?

Kalhotové kostýmy
Původně pánská záležitost, kterou do dámských šatníků vnesla slavná Marlene Dietrich, je nadčasovou klasikou, jež nikdy nevyjde z módy. Při vhodně zvoleném střihu sluší všem typům postav a dá se využít téměř na každou příležitost. Nosí se v klasickém lady stylu, rafinovaně na holé tělo s vysokými podpatky, ale i sportovně s bavlněným trikem a teniskami.

Proužky
Ruku v ruce s trendem kalhotových kostýmů jde klasický vzor oblekových látek – proužek. Od decentního vlasového a křídového po široké pruhy, tón v tónu či v kontrastních barvách. Proužky zkrátka vévodí vzorům letošního podzimu. Do svých kolekcí je zařadili čerstvý držitel titulu Módní designér roku Miro Sabo, značky Chatty, LaFormela, Nehera i návrhářky Petra Ptáčková nebo Kateřina Geislerová.

Nesmrtelná černobílá
Nestárnoucí kombinace dvou základních barev, černé a bílé, pro letošní rok není pouhou univerzální nudou, ale žhavým módním trendem. Dobře funguje sama o sobě, ovšem s dotekem červené povýší obyčejný outfit na stylovou záležitost.

Monochromaticky
Ještě dál jde trend monochromatického outfitu. Modely, kompletně laděné do jedné barvy, byly k vidění na všech světových týdnech módy, a rovněž i na tom pražském. Stylingová výzva, jež nepracuje s barvami, nýbrž se střihy a kombinací materiálů, poskytuje široký prostor pro kreativitu, ač to tak na první pohled nevypadá. Zde hrají hlavní roli detaily.

Minimalismus
Čím dál tím více skloňovaný minimalismus stojí na kvalitních oděvech v základních barvách, precizním zpracování a jednoduchosti. Nechává vyniknout přirozené kráse a je efektivní a praktický zároveň. Na Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku s ním pracovala především značka Nehera či Daniela Pešková.

Barvy podzimu? Červená a modrá
Mimo typických zemitých tónů a temných barev, dominovaly přehlídkovým molům po celém světě zejména červená a valéry modré, od blankytné, po tyrkysovou až k elektrické modři. Efektivní jsou na doplňcích v kombinaci s tlumenými barvami, ale i celoplošně, v souladu s trendem jednobarevného modelu.

Metalický lesk
Metalický lesk je jedním z hlavních trendů letošního roku nejen v módě, ale i v kosmetice. Na pražském týdnu módy byl zastoupen v kolekcích TIQE by Petra Balvínová či Michaela Kováčika. Výrazné stříbrné odlesky jsou jako stvořené pro večerní příležitosti, vyžadují ovšem obezřetnost, co se týče kombinace barev a doplňků. Nejlépe fungují v dramatickém spojení s černou.

70. léta
Je známým faktem, že móda recykluje sama sebe. Pro letošní rok se návrháři inspirovali v 70. letech minulého století, z nichž si vypůjčili pro ně typické atributy jako jsou široké kalhoty, károvaný vzor či hořčicově žlutou. Spojení retro prvků se současnou, někdy téměř futuristickou, módou, vypadá překvapivě dobře.

Přepásané kabáty
I mnohdy opomíjené doplňky mohou být tím, co určuje módní trendy. Doslova podzimním hitem se staly pásky, obzvláště pak na kabátech. Kožený či sametový pásek ve výrazné barvě oživí i letitý kabát, zdůrazní pas a vytvoří tak kýžený efekt souměrnosti. Přepásané kabáty představily ve svých kolekcích i světové módní domy jako Louis Vuitton nebo Miu Miu.

Síťované punčochy
Další nenákladný doplněk, jenž znovu ovládl módní svět. Síťované punčochy hlásí návrat. Nosí se k elegantním modelům i romantickým šatům. Nejžhavější variantou, jak je nosit, se především ve světě módních blogerek staly v kombinaci s roztrhanými džínsy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner