Všichni to asi znáte. Nasednete do auta, připoutáte se, nastartujete a chcete vyrazit. Najednou vás ale zabrzdí pochybnosti. Co ta žehlička? Je vypnutá? Asi je, ale… A tak vypnete motor, odepnete pás a vystoupíte. Vrátíte se domů, abyste se ujistili, že je skutečně všechno v pořádku. Pak si v duchu si za to zdržení nadáváte.

Tomu je teď už definitivně konec. Vývoj totiž natolik pokročil, že si stres můžete ušetřit. Bezdrátová technologie Z-Wave dokáže žehličku zkontrolovat i na dálku. A umí toho mnohem víc. Díky ní můžete mít „chytrý“ celý dům. Dům, který myslí a jedná za vás. Dům, který reaguje na vaši přítomnost.

Když přijdete domů a vstoupíte do dveří, díky Z-Wave se nejen rozsvítí, ale začne vám hned vařit kávu. V obytných místnostech se zvýší teplota.  Když otevřete okno, Z-Wave ihned zareaguje a vypne  topení. Sleduje, kde se pohybujete a rozsvítí vždycky jen v té místnosti, v níž momentálně jste. Nemusíte asi stahovat žaluzie. Ty jsou automaticky nastavovány podle dopadajícího světla.  Jakmile opustíte místnost, ihned Z-Wave ihned vypne klimatizaci.

To všechno ale nestačí. Přesuňme se třeba na zahradu. I tam se vám totiž bude bezdrátová technologie Z-Wave hodit. Průběžně kontroluje vlhkost půdy a podle předpovědi počasí se rozhodne, zda je vhodné zahradu zalít. Prostě stisknutím jednoho tlačítka vypnete spotřebiče, aktivujete pohybová čidla, kameru, snížíte teplotu nebo zalijete květiny a zeleninu na záhonech.

Mluvíme o projektu Myslící dům, který  sdružuje produkty a vědomosti tzv. chytrých domů. Jde o propojení kontrolních prvků domu nebo jiných objektů do logického celku. Tento systém je založen na bezdrátové technologii s odborným označením Z-Wave. Kromě komfortu, který spočívá především v ovládání na dálku,  je výhodou i to, že jeho pořízení není nijak zvlášť nákladné ani časově náročné.

„Za takový systém nedáte ani milion, ani sto tisíc. Vyjde vás maximálně na několik desítek tisíc korun. A navíc nemusíte kvůli drátům rozbourávat zdi. Instalace trvá jen desítky minut,“ říká Lukáš Tuček, projektový manažer společnosti PCV Computers, která se technologií Z-Wave zabývá. Navíc se vám počáteční investice se brzy vrátí. Vždyť jen díky důsledné regulaci spotřeby energie lze ročně uspořit několik tisíc korun.

Špičková bezdrátová technologie Z-Wave přináší dostupné, spolehlivé a jednoduché řízení „inteligentních“ produktů do vašich domácností. Umožňuje komunikaci mezi různými elektronickými zařízeními, jejich vzdálené ovládání a kontrolu.

Pomocí této technologie můžete ovládat termostaty na radiátorech, kotle, čerpadla, čidla venkovní teploty, on-line předpovědi počasí a klimatizaci. Zároveň máte pod kontrolou stav objektu, jako jsou senzory kouře, vlhkosti, CO a CO2, otřesů, napájení apod. Odkudkoli máte přehled o zabezpečení, protože sledujete čidla pohybu, magnetické kontakty, kamery, zámky, nahrávání, nouzové osvětlení i sirény. On-line měření průtoků proudu, statistiky a časování podle tarifů navíc šetří i vaši peněženku. A asi je zbytečné mluvit o větším komfortu, který spočívá v dálkovém ovládání žaluzií, vrat, světel nebo zalévání. Zvláště když k tomu všemu ještě patří sdružené a programovatelné ovládání audio-video spotřebičů.

Příjemné je, že aplikace Z-Wave vás v žádném případě finančně nezruinuje. Její pořizovací cena je srovnatelná s cenou běžného domácího spotřebiče. Můžete ji pohodlně ovládat přímo z mobilního zařízení. Přitom vám odpadnou starosti s tím, kudy a jak táhnout kabely, protože nic z toho není potřeba. Instalace této technologie trvá jen pár desítek minut. Díky adekvátní vlnové délce má dobrou propustnost přes zdi. Technologie je certifikovaná, zajišťuje proto vzájemnou kompatibilitu všech komponent s příslušným logem. Například k bráně vyrobené v Evropě společností Popp je možné použít senzor vyrobený v Číně, aniž by brána musela mít ve své databázi tento konkrétní senzor.

Takže chcete-li si zpříjemnit a zjednodušit své bydlení pomocí Z-Wave, stačí vám k tomu jen internetové připojení, Z-Wave řídicí jednotka a Z-Wave zařízení. A rázem budete mít k dispozici chytrý dům, který bude myslet za vás.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner