Jablonečtí zastupitelé schválili odkup objektu na adrese Palackého 26, známého jako Kantorova vila. Jedná se o významné dílo architekta Heinricha Kulky, za které město zaplatí 8,1 milionu korun. O odkoupení jednalo zastupitelstvo už v prosinci loňského roku s tím, že se pokusí vyjednat nižší cenu. K tomu ale nakonec nedošlo, neboť současná majitelka domu na prodejní ceně trvala. Přesto  zastupitelé výkup domu včetně přilehlé zahrady nakonec schválili.

Kantorova vila doplňuje významné jablonecké moderní stavby určené k bydlení, postavené na začátku 30. let 20. století. Nejvýznamnější jsou Háskova vila a Schmelowskyho vila od architekta Heinricha Lauterbacha, v nichž bydlí jejich majitelé, a veřejnosti proto nejsou běžně přístupné. Kantorova vila byla již delší dobu nabízena k prodeji. Protož se nachází na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek ve městě, je málo pravděpodobné, že by si ji někdo pořídil pro vlastní bydlení.

Naštěstí se pro tuto transakci rozhodlo město Jablonec nad Nisou. Získává tím do svého vlastnictví objekt, který by podobně jako vila Tugendhat v Brně nebo Müllerova vila v Praze mohl sloužit ke kulturním, společenským a reprezentačním účelům. A zároveň by se tato vila mohla stát dalším lákadlem pro turisty a příznivce architektury.

Vilu si nechal v roce 1934 postavit lékař Alfréd Kantor podle projektu Lossova žáka, architekta Heinricha Kulky. Vznikl tak čtyřpodlažní funkcionalistický objekt se vstupem s travertinovým obkladem a prosklenými dveřmi s mříží. Kantor měl v suterénu domu svou soukromou ordinaci. Kromě toho tam byly ještě byt pro domovníka, garáž a zázemí domu. Přízemí bylo prostřednictvím terasy propojeno se zahradou.

V 80. letech minulého století bohužel došlo ve vile ke stavebním úpravám. Naštěstí ale podle architekta Jana Sapáka z Kulkovy nadace zůstala její podstata ze 65 procent zachována. Ten také odhaduje, že rekonstrukce vyjde asi na deset deset milionů korun.

A právě Kulkova nadace z Nového Zélandu, která vznikla s cílem uchovat a rozvíjet odkaz Heinricha Kulky, by mohla sehrát důležitu úlohu v budoucím využití Kantorovy vily ke kulturním účelům. Nejen že disponuje podrobnou projektovou dokumentací a odborníky na dílo Heinricha Kulky,ale může se díky svému renomé a mezinárodním kontaktům ucházet o finanční granty z jiných zemí. „Kulkova Nadace deklaruje zájem spolupracovat se statutárním městem při obnově vily do původní podoby a při tvorbě projektu budoucího využití a projektování obnovy,“ konstatuje primátor Jablonce nad Nisou Petr Beitl, který s Nadací komunikuje.

Kulkova Nadace již zahájila aktivity v Čechách a jinde v Evropě. Jejím zástupcem pro tuto oblast je Ing. arch. Jan Sapák z Brna, renomovaný znalec moderní architektury, který má praktické zkušenosti s rekonstrukcí památek moderní architektury. Už se dokonce sešel s jabloneckými zastupiteli a hovořil s nimi o architektu Kulkovi a jeho profesním vývoji. Na programu jednání byl i nesporný význam Kantorovy vily, a to nejen pro jabloneckou architekturu. Sapák potvrdil slova primátora Beitla o možné spolupráci s nadací. Kapitál, který podle něj může nabídnout Kulkova nadace, spočívá zejména v kontaktech s významnými osobnostmi v oblasti architektury a umění na celém světě. Dalším významným přínosem je finanční podpora na přípravě projektu na rekonstrukci Kantorovy vily.

Město Jablonec nad Nisou se tedy stává novým vlastníkem významného funkcionalistické stavby a má v plánu ji zrekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti. Takový projekt si však vyžádá časové i finanční investice. Navíc jsou v současné době všechny byty ve vile obsazeny nájemníky, což může v budoucnu přinést nemalé komplikace.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner