O soutěži pro mladé začínající podnikatele se Helena Záleská a Petra Krhutová dozvěděly náhodou. Na podání přihlášky měly tři dny. Riskly to. O pár měsíců později se svým prototypem cyklostanu soutěž vyhrály a získaly také investora. Za rok by chtěly vstoupit nejdříve na český a poté i na americký trh. Co vše startupové soutěži předcházelo i co plánují, nám za obě mladé ženy řekla Helena Záleská.

Jak jste se o soutěži dozvěděly?
Úplnou náhodou. Nikdy jsme o Centru podpory podnikaní neslyšely a ani jsme se neplánovaly do akcelerátoru pro inovativní nápady Green Light přihlásit. Ale Petra začala studovat dálkově obor Marketing a obchod na Slezské univerzitě. Jednoho dne, asi tři dny před ukončením odesílání přihlášek do Green Lightu, jí přišel e-mail, ve kterém škola vyzývala studenty, aby se, pokud mají nějaký podnikatelský nápad, přihlásili do programu, který pořádá spřátelená univerzita VŠB.

A vy jste nějaký měly?
Měly. Ale nosily jsme ho jen v hlavě. Nebo přesněji, měly jsme vyrobený první, dost škaredý, prototyp. Přesto jsme si řekly, že přihlášku vyplníme, zabere to jen pár minut a nic za to nedáme.

Jak vás napadlo „sestrojit“ cyklostan?
Na základě naší vlastní potřeby. Už pár měsíců před soutěží jsme se zamilovaly do cyklistiky. Chtěly jsme na kolech projet Norsko a poté pokračovat dál volně do Evropy. Potřebovaly jsme mít sebou stan, který bude lehký a skladný, ale zároveň budeme mít kola vedle sebe pod stanem tak, aby byly chráněné proti krádeži. Proto jsme přemýšlely o tom, jak ty dva požadavky nejlépe skloubit.

Předpokládám, že podání přihlášky do soutěže přeneslo nápad ze sféry snů v praktickou realizaci. Popíšete nám, jak to probíhalo?
Nejvíce času samozřejmě zabraly náčrty, vymýšlení a vývoj. Přemýšlely jsme o stanu na různých místech, v různou dobu, kreslily jsme náčrty do různých věcí, ve vektorovém programu jsem je potom zpracovala já. Sestrojily jsme tři prototypy. První jsme vyrobily z bazénové plachty a moskytiéru ušily ze záclony.

Umíte šít?
Vůbec ne. Všechno jsme se učily za pochodu, proto to taky docela dlouho trvalo a někdy u toho bylo dost legrace. Petra mi pomáhala všechno nachystat a přidržet a já jsem šila. Druhý model už šel rychleji, sešila jsem ho asi za dva dny z prostěradla. Třetí nám na základě našich návrhů a instrukcí a ze stanové látky sešily profesionální švadlenky. Ten jsme nakonec na soutěži také prezentovaly.

A úspěšně. Finální Startup Show jste se svým prototypem doslova ovládly. Odnesly jste si výhru ve třech kategoriích. Jaký to byl pocit?
Úplně skvělý. Vyhrály jsme všechno, co šlo. Cenu publika, Cenu poroty i Cenu hlavního partnera. Nemohly jsme tomu věřit.

Nicméně, výhra v soutěži je jedna věc. Realizace druhá. Z nových podnikatelských nápadů uspěje zhruba každý desátý a čtvrtina nového podnikání do roka končí. Nebojíte se?
Ne, strach není ničemu prospěšný. Chceme se učit, a proto se nebojíme chyb. Kdybychom měly strach z chyb už jako malé děti, tak doteď ještě neumíme chodit…  Snažíme se směřovat naší energii směrem, který má smysl.

Odvaha vám zjevně není cizí. Ostatně, ve svých 25 letech jste jako jedna z pěti žen v republice začala řídit vlak. To je myslím docela slušně rozjetá kariéra, a to doslova. Petra Krhutová zase pracuje ve farmaceutické firmě. Proč se tedy chcete vrhnout do nejistých vod podnikání?
Petra zatím neplánuje, že by svoji práci opustila, přece jen by to bylo v tuto chvíli riskantní, kdybychom se zaměstnáním skončily obě. Vyvíjení prototypu se budu plně věnovat já. A i když máme dobře rozjeté kariéry, začínáme podnikat, jelikož chceme pracovat taky pro sebe. Zatím jsme pracovaly pro někoho jiného, ale nic nám za to nezůstalo – kromě peněz. Opouštíme prostor pohodlné jistoty proto, abychom se někam posunuly, hodně naučily, několikrát spadly na pusu, ale něco vybudovaly. Přejeme si vytvořit něco, co bude mít smysl a nepřinese nám to jenom peníze, ale mnohem více, například řadu zážitků.  Věnujeme se tomu, co nás opravu baví. Náš produkt spojuje cyklistiku a kempování v přírodě, a když děláme tyto činnosti, cítíme se perfektně.

Popište mi, jak se vlastně stan bez tyček staví?
Jednoduše. Náš cyklostan Tike má dvě části. Nejdříve se rozprostře a připevní vnitřní část, která udává, jak daleko od sebe mají kola být. Na sedla a řídítka pak nasadíte chrániče, kola se překlopí a upevní pomocí speciálních kolíků k zemi. K nim se přiváže vnitřek stanu a poté se kola s vnitřní částí schovají pod vnější část stanu a opět se uchytí.

Kola jsou různá a mají různé rámy, počítáte s tím?
Samozřejmě. Náš stan bude variabilní a proto vhodný pro všechny velikosti kol pro dospělé.

Zvažujete taky, jak na váš cyklostan TIKE bude působit počasí? Zda jej neshodí vítr, nebo se zevnitř neumaže od zablácených kol po dešti?
Stan má přesně takový tvar, jaký má, kvůli povětrnostním vlivům. Vítr jsme testovaly nesčetněkrát, a nic se nestalo. Stan je nepromokavý, a co se týká zablácených kol a dalších podobných úskalí, to je právě to, co nás ještě čeká dovymyslet, aby byl za rok produkt opravdu na vše připravený.

V soutěži jste zaujaly potenciálního investora. Trvá jeho zájem stále?
Ano, jsme ve spojení a dostaly jsme od něj velmi zajímavou nabídku.

Jakou?
To bych nerada upřesňovala, jde o peníze. Chce nám pomoct jak s výrobou a vývojem, tak se vstupem na český a posléze i americký trh. Takové zázemí bychom si samy při svých zaměstnáních dovolit nemohly a asi žádný Čech by nám takovou nabídku ani nedal.

Když jsme u toho zaměstnání, úspěšné nastartované kariéry tedy postupně opouštíte. Přesto, je něco, co vám vaše původní profese daly?
Určitě. Obě jsme se prosadily v primárně mužských světech a musely jsme překonat nejednu překážku. Ale nelitujeme, byly to vynikající životní zkoušky. Díky nim má Petra výborné obchodní zkušenosti v největších světových společnostech a já zase vím, že nic není nemožné.

Edit: Po zveřejnění našeho rozhovoru se mladé podnikatelky zúčastnily soutěže Rozjezdy, vyhrály druhé místo a postoupily do do celostátního kola. Podpořit je můžete hlasováním zde.

Poznámka redakce: Podnikatelky zatím nemají v provozu vlastní webové stránky, ale sledovat je můžete na facebookové stránce TIKE.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner