Počínaje 1. dubnem 2017 se můžete opět procházet nejen po jarních terasách děčínských zámeckých zahrad. Ze zimního spánku se probouzí i některé prohlídkové okruhy. Jedním z nich je i okruh Barokní perly, jehož součástí je výstava Chrámový poklad, která vznikla z prostředků Evropské unie z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Děčínský zámek je jedna z nejnavštěvovanějších památek severních Čech a je přístupný veřejnosti po celý rok. Zámecké zahrady ale v zimě odpočívají. A právě 1. duben je letos prvním dnem, kdy se opět můžete potěšit jejich mimořádnou krásou. Odemykání zámeckých zahrad je tradiční akcí, která každoročně otevírá turistickou sezonu.

Pro všechny návštěvníky je tady připravený bohatý doprovodný program, a letos zcela poprvé si můžete prohlídnout také první část zrestaurované výmalby Čajového pavilonu v Jižních zahradách. Odemykání zahrad lze spojit s prohlídkou zámku nebo některé z výstav: Děčínského hodinária v půdních prostorech a historických kočárů.

„Snažíme se být pro návštěvníky atraktivní. Jsme tu konec konců pro ně, a když k nám budou hodně chodit, povede se zachovat a restaurovat řada důležitých historických předmětů i celé nové prostory. Jako se to daří s Čajovým pavilonem v zámecké zahradě. Mám velkou radost, že první zrestaurovaná freska bude moci být představena veřejnosti při příležitosti Odemykání zámeckých zahrad,“ uvádí Ing. Iveta Krupičková, ředitelka zámku Děčín.

Čajový pavilon byl postaven v letech 1736 až 1737 a sloužil jako zahradní pavilon nebo pro odpočinek a pobývání v horkých letních dnech. Uvnitř je dochovaná fresková výmalba, která je nyní postupně restaurována. V loňském roce bylo dokončeno restaurování fresky v kupoli hlavní lodi pavilonu. Obdivuhodně zachovaná malba představuje výjev z antických bájí.

Ode dneška je tedy život v překrásných děčínských zahradách v plném proudu. A už během dubna si zde můžete poslechnout koncert Jarní dialogy s Lípou Musicou nebo se zúčastnit doprovodné akce k Mezinárodnímu dni tance. Děti jistě ocení Pohádkovou pomlázku v Růžové zahradě či Čarodějnickou stezku odvahy. „Zámecký program připravujeme každý rok tak, aby nejenom pobavil, ale i leccos zajímavého návštěvníkům přinesl,“ dodává Iveta Krupičková.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner