Bydlet se dá i ve stáji. Nevěříte? Tak se s námi můžete podívat do jedné rakouské vesnice, kde se povedlo mladým manželům z koňské stáje vybudovat pěkný rodinný dům.

Fantazii se meze nekladou. A když si najdete dobrého architekta, dokážete skutečně nemožné, třeba i přestavět starou stáj na prostorné a světlé bydlení. O to se úspěchem pokusil pár mladých lidí v Rakousku. Svůj stavební záměr svěřili ateliéru Arch DI, který pod vedením architekta Stefana Ehrenbergera vypracoval skvělou realizaci. Na krásném pozemku u jezera se původně nacházelo několik hospodářských budov. Ty byly v šedesátých letech minulého století zbourány a zbyla pouze jediná – stáj pro koně. Její přízemí se díky nápaditosti architektů a využití moderních technologií proměnilo v příjemný obytný prostor.

Pozemek má podélnou dispozici, která je pro tento rakouský region typická. Budova je odsazena od uzavřené zástavby na straně do ulice. Rozděluje tak pozemek na dvě části.  Dům musel nejdříve projít kompletní asanací. Horní podlaží bylo vybudováno v prostoru stávající střechy a vnější zařízení byla kompletně přizpůsobena nové podobě stavby. Asanační práce nezahrnovaly pouze technické úpravy, ale také odstranění všech konstrukčních stavebních zásahů z předchozích let.

Objekt byl také přestavěn do původního tvaru, přičemž silné kamenné zdivo v přízemí bylo zachováno, stejně jako původní protáhlý pozemek s podélnou dispozicí. V přízemí domu se nachází obytný kuchyňský prostor s přímým vstupem na západní terasu a obývací pokoj s otevřeným krbem. Dřevěné schodiště vede do otevřené galerie, která nenásilně navazuje na vzdušnou jídelní zónu.

Zajímavým řešením a dominantou interiéru je dloupodlažní pás oken, která prosvětlují prostor a z obou úrovní umožňují výhled do zahrady. V horním podlaží najdete také koupelnu a ložnici, která je orientovaná na východ. Nově osazená střešní okna přirozeně a stejnoměrně přivádějí denní světlo do všech místností. Elegantně při tom akcentují konkrétní zóny – vstup na schodiště a galerii. Dispozice interiéru byla projektována v moderním, ale zároveň nadčasovém stylu. Pro materiály, které v interiéru převažují, jsou charakteristické tlumené neutrální barvy. Díky tomu se podařilo opticky zvětšit vnitřní prostoru a celek tak působí čistě a harmonicky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner