Takhle vypadá budoucnost podle automobilky Škoda. Česká značka představila na autosalonu v Šanghaji studii elektromobilu s autonomním řízením, který chce vyrábět už za tři roky. A v roce 2025 chce mít v nabídce hned 5 elektromobilů a několik dalších hybridů.

Koncept prvního elektromobilu z škodovky se jmenuje Vision E a má zajímavé parametry: dojezd až 500 km a částečné autonomní řízení.

Technicky vychází z modulární koncernové stavebnice pro elektromobily MEB (Modularer Elektrifizierungsbaukasten). S délkou 4,645 metru a šířkou 1,917 metru má podobné proporce, jako terénní model Kodiaq, je ale o deset centimetrů nižší a profilem připomínajícím kupé se odkazuje na podobnou kategorii, jako BMW X4 nebo Tesla X.

SUV na elektřinu, které samo řídí

Vison E je prvním čistě elektricky poháněným konceptem ve 122leté historii automobilky. Design nepůsobí nijak přehnaně, klidně si můžeme představit, že až v roce 2020 půjde do sériové výroby, bude vypadat hodně podobně. Jen asi budou chybět některé odvážné detaily, jako protisměrně otevírané dveře nebo chybějící B-sloupky.

Vůz nabízí systémový výkon dvou elektromotorů 225 kW, pohon všech kol a maximální rychlost 180 km/h. Energii bude uchovávat v ion-lithiových akumulátorech s možností indukčního, tedy bezdrátového dobíjení, které baterie dobije na 80 procent kapacity za 30 minut.

Studie zvládne autonomního řízení na třetí úrovni. To znamená, že umí sama popojíždět v kolonách, v režimu autopilota projet některé úseky dálnic, držet se v jízdním pruhu nebo se naopak vyhýbat, předjíždět, automaticky vyhledávat volná parkovací místa a parkovat. To zajišťují senzory a kamery, které sledují provoz. Nejde ale ještě o plnohodnotnou nárhadu řidiče.

Jízdní řád elektromobility

S pohonem na elektřinu má tuzemská automobilka ještě větší plány. S prvním sériovým hybridním autem do zásuvky, tzv. plug-in hybridem, přijde už v roce 2019 — bude jím Superb.

O rok později bude následovat zmíněný elektromobil vycházející z konceptu Vision E. Později přijdou další čistě elektrické modely, do roku 2025 jich má být celkem pět. K tomu několik dalších modelů dostane plug-in hybrid technologii. Mimo jiné třeba Kodiaq.

Výhledově automobilka plánuje, že v roce 2025 bude prodávat čtvrtinu vozů na elektrický nebo hybridní pohon.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner