Pokud je Česká republika něčím světově proslulá, pak je to rozhodně i českou bižuterií, jež je symbolem kvality a jedinečnosti. Bižuterní výroba patří mezi tradiční umělecká řemesla, jejíž kořeny sahají až do 18. století. Nechte se okouzlit třpytivou krásou na výstavě bižuterie v Jablonci nad Nisou!

Jablonecká bižuterie má světové jméno. Její vývoj od zrození po současnost mapuje unikátní výstava s názvem Nekonečný příběh bižuterie v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Sbírka obsahuje kousky převážně z 19. a 20. století, nejstarší exponáty pochází až z období kolem roku 1800. Nechybí ani moderní tvorba současných výrobců. Prostřednictvím tematických filmů, technologií, dekoračních technik, skleněné a kovové bižuterie, šperku a prací uměleckoprůmyslových škol v Jablonci nad Nisou představuje fenomén, který proměnil zdejší kraj v místo se světově uznávanou tradicí sklářského a bižuterního průmyslu.

Sbírka obsahuje bižuterii dámskou, pánskou i dětskou, ukazuje skleněné a kovové náhrdelníky, náramky, náušnice, brože, prsteny, korunky a čelenky, ale i šatové spony, jehlice, límečky nebo upomínkové předměty a mnoho dalšího. Návštěvníky provede historií bižuterní výroby od lidového šperku, přes exponáty z období secese či ve stylu art deco, po současnou tvorbu českých výrobců a studentů.

V prvním sále se návštěvníci seznámí s pojmy bižuterie a export, jenž umožnil rozvoj průmyslu po celých Jizerských horách. Prostřednictvím dotykových obrazovek lze zhlédnout filmy o Jablonecku ale i výrobě mačkaných perlí, knoflíků nebo sekaných perliček rokajlu, které se používají k pošívání šatů, kabelek a jiných doplňků. Rozsáhlá expozice nechá nahlédnout i do historie vývoje jednotlivých technologií, podsbírka černé bižuterie obsahuje kousky z gagátu až po ty vyrobené z burelového a uhlíkového skla. Součástí jsou i skleněné náramky s názvem „bangle“, vyvážené do Indie. Celá výstava je pak doplněna o modely a doplňky oděvních designérů zdobené jabloneckou bižuterií.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner