Nevěříte, že existuje dům, v němž je plno světla, aniž by v něm bylo jediné okno? Takový dům najdete nedaleko Madridu. A okna jsou tam skutečně zbytečná. Má totiž celé stěny ze skla.

Pokud bydlíte na sídlišti, tak možná máte alergii na pravoúhlé jednoduché tvary, okolo kterých je sem tam zasazený nějaký ten strom nebo keř. Váš problém ale třeba není v pravých úhlech, ale v materiálu a celkovém pojetí obytného prostoru. S originálním řešením přišel architekt José Luis Esteban Penelas ze studia Peneals Architects v podobě skleněného domu.

Ve čtvrti Las Rosas na madridském předměstí zrealizovala firma Penelas Architects moderní třípodlažní dům z nestandardních stavebních materiálů: ocel, sklo a třešňové dřevo. Vznikl tak objekt, který vás upoutá svým osobitým stylem i skvělými funkčními vlastnostmi. Navíc má jednu neobvyklou devizu – je v těsném sevření zelených korun okolních stromů, čímž je zajištěno nezbytné soukromí jeho obyvatel.

Na ploše 70 metrů čtverečních se z betonového základu tyčí skleněná věž spojující všechna tři podlaží. Uvnitř věže je točité schodiště schodiště, které je jejich jedinou spojnicí. Na třetím podlaží naleznete velkou terasu, z níž je nádherný pohled přes koruny stromů do okolní krajiny.

O patro níž je obytná zóna tvořená ložnicí, obývákem a malou kuchyní. Její moderní design je v souladu s koncepcí celého domu. Je pojatá funkcionalisticky a zároveň poskytuje nezbytný komfort při vaření. Bonusem je přilehlá terasa, která umožňuje snadnou obsluhu hostů i pohodlný odpočinek po dobrém jídle. První podlaží pak zajišťuje nezbytné technické zázemí.

Vzhledem k tomu, že stěny jsou ze skla, působí dům zvenku jako otevřená kniha, zatímco uvnitř vám naopak připadá, že žijete v přírodní rezervaci plné nádherných stromů.  Architekt Penelas navrhl mimořádný objekt, jehož genius loci, funkčnost a modernost nejsou v žádném rozporu s okolním prostředí. Naopak díky průhledným skleněným stěnám domu máte pocit, že je s ním propojený a vytváří dokonalou symbiózu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner