Zatím to vypadá, že mrakodrap ze dřeva u nás jen tak neuvidíte. Momentálně tomu brání kromě jiného také přísné požární předpisy. Nicméně  londýnský architekt Kevin Flanagan z ateliéru PLP Architecture, který je spoluautorem návrhu nejvyššího dřevěného mrakodrapu světa, se technických ani jiných potíží neobává.

Legislativa hovoří jasně. V České republice se z důvodu svazujících požárních nařízení může ze dřeva postavit maximálně čtyřpodlažní dům. O tom, proč je to příliš přísná direktiva, o nejvyšším dřevěném mrakodrapu světa a o budoucnosti dřevěných budov přednášel letos  v březnu na Ministerstvu zemědělství architekt Kevin Flanagan.

Kevin Flanagan je držitel mnoha ocenění za stavby v metropolích po celém světě. V rámci svých projektů hledá cesty, jak zajistit kvalitnější život, zejména ve městech. Jeho projekty se zaměřují na výstavbu trvale udržitelných a chytrých budov, snaží se zohlednit potřeby daného místa i otázky spojené s ochranou životního prostředí. Mezi jeho nejvýznamnější projekty patří například dominanta Abu Dhabi – Abu Dhabi Investment Authority, The Edge v Amsterodamu, Skypod a CarTube v Londýně, River City v Praze nebo velmi aktuální projekt Oakwood Timber Tower v Barbicanu v Londýně.

„Města čekají v budoucnosti dvě velké výzvy. Tou první je, že světová populace roste a stěhuje se do měst. Kvalita městského života se tak stane klíčovou otázkou. Druhou výzvou je, že stavebnictví se zásadním způsobem podílí na emisích oxidu uhličitého, globálně minimálně z 35 %. Pokud chceme tyto emise snižovat, tento sektor se musí stát ekologičtější. Cestou, která se nabízí, je intenzivnější využívání dřeva ve stavebnictví, zejména ve městech,“ upřesnil Flanagan.

Tématem přednášky byl samozřejmějeho návrh dřevěného mrakodrapu Oakwood Timber Tower. Pokud by byl postaven, jednalo by se o nejvyšší dřevěný mrakodrap světa. Měl by 315 m a 80 pater a plánovaná spotřeba dřeva činí 65 000 metrů krychlových; tento objem přesto přiroste v evropských lesích za pouhé 2 hodiny. Na projektu pracuje tým studia PLP Architecture v Londýně, Univerzita v Cambridgi a společnost Smith and Wallwork. V tuto chvíli je projekt v testovací fázi. Zajímavostí je, že pilíře u paty stavby by měly rozměr 2,5 m x 2,5 m (sloupky pro rodinné domy u nás mají běžně 60 x 90 mm) a stavba by byla čtyřikrát lehčí než běžný mrakodrap. Dokonce by byla tak lehká, že na povrchu budovy by byly v různých patrech vytvořeny zahrady pro zatížení mrakodrapu.

Spoluautor návrhu největšího dřevěného mrakodrapu na světě kladl důraz na rozdílnost termínů označující obyčejné dřevo (anglicky “wood”) a stavební dřevo (anglicky “timber”). Toto rozlišení v češtině bohužel neexistuje, ale přitom je velmi důležité. Zvláště v souvislosti s obavou, že domy ze dřeva snadno shoří. „Je to jednoduché. Ačkoli “dřevo” = “wood” hoří, tak “stavební dřevo” = “timber” má z pohledu požární odolnosti úplně jiné vlastnosti. Některé jeho variace jsou dokonce ohni odolné!“ dodal Flanagan. A zdá se, že i to je jeden z důvodů, proč obyvatelé anglofonních zemí důvěřují dřevěným stavbám daleko více než my.

Flanagan při své přednášce také zdůraznil výhody využívání dřeva jako stavebního materiálu. „Je prokázáno, že dřevo v interiéru působí pozitivně na psychiku, jedná se o přírodní materiál, který je produktem slunečního záření, fotosyntézy a lidské práce.” Dále vyzdvihl dřevo jako obnovitelnou surovinu se skvělými vlastnostmi (lehká, pevná, trvanlivá), která při vhodné péči přetrvá stovky let, stejně jako stromy, ze kterých pochází.

Přednáška Kevina Flanagana potvrdila, že výškové budovy ze dřeva obsahují u nás zatím nevyužitý potenciál, a přitom nemusí jít hned o dřevěný mrakodrap.  Města s velkým podílem dřevěných staveb jsou každopádně ekologičtější, udržitelnější a jejich obyvatelé mají díky nim blíže přírodě. A proto přednášku zakončil Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život, těmito slovy: „Doufejme, že díky spolupráci nás všech budou takto vypadat brzy i naše města.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner