Nástupce Škody Yeti dostane nové jméno, bude se jmenovat Karoq a na trh přijde v druhé polovině letošního roku. Oproti Yetimu se hodně změní, jeho přibližnou podobu můžeme vidět v sesterskému modelu Seat Ateca. Nové SUV se představí 18. května ve Stockholmu.

Odcházející Yeti úspěšně vyšlapal Škodovce cestu do kategorie, kterou teď bere tak vážně. První SUV značky se prodávalo od roku 2009, v roce 2013 dostal Yeti facelift, který výrazně změnil přední světla, jak je u škodovky zvykem. Celkem se Yetiho po celém světě prodalo přes 630 tisíc kusů.

Skoro jako Seat Ateca

Přesto se automobilka rozhodla, že úspěšnému modelu změní jméno, což není úplně běžné. Škodovka chce ale sjednotit jména všech svých SUV, aby zněla podobně. Větší Škodu Kodiaq tak doplní menší Škoda Karoq.

Nové jméno prý našlo inspiraci u indiánského kmene Aleuťanů z ostrova Kodiak u jihu Aljašky, ti označují automobil slovem kaa’raq a ruq zase znamená šíp, který má škoda ve znaku.

Na maskovaných fotkách není úplně dobře vidět, jak bude Škoda Karoq vypadat. Přední maska bude hodně podobná většímu Kodiqau, celková silueta zase připomíná sesterský Seat Ateca, který se vyrábí v závodě Škody v Kvasinách. Ze stejné linky bude sjíždět i nový Karoq, oproti Seatu má ale hodně dílů vypadat jinak.

Větší a modernější

Proti Yetimu se Karoq prodloužil o 16 centimetrů na 4,38 metru, šířka je 1,84 metru, tedy o 3,5 cm více. Zavazadlový prostor se zvětšil o 106 litrů na 521 litrů, což je nejvíce ve třídě.

Motory budou v nabídce tři diesely a dva benziny s objemy mezi 1,0 a 2,0 litru a s výkonem mezi 115 až 190 koní. Nebude mezi nimi chybět nový benzinový agregát 1,5 s aktivním řízením válců. V nabídce bude manuální převodovka i automat, pohon přední nápravy nebo 4×4.

Poprvé ve svých vozech Škoda v Karoqu použila digitální přístrojový štít, který umožňuje čtyři různá grafická zobrazení budíků. Novinkou je také možnost ovládat vybrané funkce palubního informačního systému gesty. Mezi asistenčními systémy je asistent pro rozjezd do kopce, adaptivní tempomat, hlídání jízdního pruhu nebo sledování mrtvého úhlu ve zpětných zrcátkách.

Vedle Karoqu a velkého SUV Kodiaq uvedeného na trhu na začátku roku Škoda plánuje i další vozy SUV. Měl by mezi nimi být malý městský crossover, takzvané “Fabia SUV”. Další SUV velikosti Kodiaqu se připravuje jako elektromobil.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner