Krásně oblékaných slavných žen je mnoho, ale jen některé mají natolik osobitý styl a vytříbený vkus, aby se staly inspirací pro tisíce žen po celém světě. Jaké byly největší ikony 20. století a čím se zapsaly do módní historie?

Marlene Dietrich
Hvězda stříbrného plátna způsobila v dámském odívání skutečnou revoluci. Mezi prvními vnesla do módy pánské prvky. Kostýmy se širokými kalhotami okořeněné kravatou či motýlkem se staly jejím poznávacím znamením. Nejenže dokázala, že do té doby výhradně mužský oděv může působit i velice žensky, ale především zásadně posunula dámský šatník směrem k ležérnosti a komfortu.

Audrey Hepburn
Všestranně nadaná umělkyně se pravidelně umisťuje na vrcholu žebříčků nejstylovějších a nejkrásnějších žen 20. století. K tomu, aby se stala ikonou, ji předurčoval nejen její přirozený půvab, ale i charisma a vstřícná povaha. Zásadní událostí však bylo setkání s francouzským návrhářem Hubertem de Givenchy, o kterém Hepburn prohlásila, že zformoval její módní styl. Právě on stál za obdivovanými šaty z kultovního snímku Snídaně u Tiffanyho, jenž odstartoval éru „malých černých“, kterými se oscarová herečka proslavila. Elegantními róbami omamovala ve filmech, v soukromí dávala přednost ležérnímu městskému stylu. Zkrácené kalhoty s černým rolákem nebo pouzdrové šaty a pohodlné baleríny spolu se sofistikovanými doplňky, jemným makeupem a vyčesanými vlasy poskytují inspiraci dodnes.

Marilyn Monroe
Byla prototypem osudové ženy a svou image též vydatně živila výběrem rafinovaných modelů a výrazným líčením. Božská Marilyn téměř nikdy nevycházela bez rudé rtěnky a precizně upravených vlasů. Preferovala vysoce ženský styl, který dával vyniknout bujným křivkám a podtrhoval její smyslnost. Základ šatníku tvořily přiléhavé šaty s hlubokými výstřihy, upnuté topy, džíny s vysokým pasem, samozřejmostí byly boty na vysokém podpatku a drahé šperky. Ačkoliv se oblékala vyzývavě, nikdy nesklouzla k lascivnosti.

Jackie Kennedy
Zbožňovaná Jackie byla první ženou v Bílém domě, která si naplno uvědomovala význam módy ve společenském kontextu. Přestože byla ve svém výběru limitována přísným dresscodem, dokázala najít cestu, jak do svých modelů vnést osobitost a jedinečnost. Potrpěla si na luxusních značkách, mezi její nejoblíbenější patřily Dior nebo Chanel. Její styl je ztělesněním ženskosti a noblesy, individualitu mu dodávala pomocí doplňků. Velké sluneční brýle, elegantní klobouky, hedvábné šátky, rukavice, perly a brože dotahovaly její outfity k dokonalosti.

Grace Kelly
Hitchcockova múza a monacká kněžna symbolizuje klasickou eleganci. Její nadčasový šatník složený z luxusních kousků těch nejzvučnějších jmen módní světa je vysoce aktuální i v dnešní době. Stala se ikonou takzvaného preppy stylu, aneb konzervativního oblékání vyšších středních vrstev, typického pro studenty prestižních amerických univerzit. Saka, propínací svetříky, košile, pouzdrové sukně a šaty z kvalitních materiálů nikdy nevyjdou z módy.

Brigitte Bardot
Idol 60. let je ztělesněním pověstného francouzského šarmu. Ležérní modely, záplava blond vlasů a výrazné oční linky ji dopomohly k tomu, aby se stala symbolem krásy a jednou z nejobdivovanějších žen historie. Svým stylem oblékání dokonale demonstruje to, co je pro módní ikony nepostradatelné – nenucenost a lehkost. Legendární herečka se nebála experimentovat, nosila elegantní pouzdrové šaty i uvolněné outfity, nikdy z nich však nevyzařovala urputnost a touha po dokonalosti. Prioritou pro ni bylo pohodlí, s oblibou nosila baleríny, zkrácené kalhoty i volné svetry. Typické pro ni byly i pokrývky hlavy – barety, bekovky, klobouky či šátky.

Twiggy
Britská modelka s chlapeckým vzezřením způsobila revoluci ve vnímání ženské krásy. Nejenže odstartovala kult ultra štíhlé postavy, ikonickým se stal i její vzhled, charakteristický krátkým blond účesem a silně nalíčeními řasami, jenž se pravidelně vrací do módy. Svým stylem představovala klasická 60. léta se vším, co k nim patří – zářivé barvy, pestré vzory, krátké sukně, šaty áčkového střihu. Přestože jí občas bývá vyčítáno, že nastolila trend až nezdravé štíhlosti, svým příchodem na scénu vnesla do módy rozmanitost a pestrost.

Madonna
Populární zpěvačka se do módní historie zapsala jako nestárnoucí rebelka. Svůj styl postavila na extravaganci a touze šokovat. Prosadila rockové a punkové prvky, roztrhané džíny, černé kožené bundy, rukavice bez prstů, vrstvené řetězy a náhrdelníky. Přelomem se ovšem stalo její turné v roce 1990, na kterém vynesla legendární korzet se špičatou podprsenkou od návrháře Jeana Paula Gaultiera. Tím korzet vrátila do módy, tentokrát ovšem jako plnohodnotnou součást svrchního oděvu.

Lady Diana
Zpočátku v módě tápala, aby se postupem času proměnila v jednu z nejvýraznějších módních ikon, která určovala trendy a stala se vzorem pro milióny žen po celém světě. Z plaché dívky dozrála v sebevědomou ženu, jež se nebála neotřelých barevných kombinací či výstředních vzorů a střihů. S vkusem porušovala zavedená pravidla, nenosila klobouky ani rukavice, aby mohla být v přímém kontaktu s lidmi. Módu obratně využívala jako komunikační nástroj, s oblibou nosila světlé barvy, které navozují důvěru. Měla smysl pro detail a jejím modelům nechyběl důvtip. Když při jedné příležitosti doplnila klasický kostým punčochami s mašlí na zadní straně, strhla doslova šílenství a dokázala, že i elegantní móda může být zábavná.

Kate Moss
Podobně jako Twiggy, i Kate Moss postavila svou kariéru na odlišnosti. V devadesátých letech, kdy vrcholila éra supermodelek, sošných krásek typu Lindy Evangelisty či Naomi Campbell, byla drobná, pouhých sto sedmdesát centimetrů vysoká Britka přímo ztělesněním antimodelky. Přesto se objevovala na obálkách nejprestižnějších časopisů, předváděla pro významné návrháře a módní svět jí ležel u nohou. Nikdy nebyla pouhým ramínkem na šaty, od počátků okouzlovala svým osobitým stylem. Nebojí se výstředních kombinací, umí využít potenciálu módních doplňků, jako jsou šátky, klobouky nebo výrazně barevné kabelky. Právě ona stála za celosvětovým boomem na tělo ulitých „skinnydžínů a trendu „messy hair“, účesu z jemně rozcuchaných měkkých vln.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner