Kontrast středomořské kultury s horským prostředím, to je sever Itálie. Oblast Trentino reprezentuje pestrou a rozmanitou část Itálie v rámci přírody, ale i gastronomie. Na severu je dostatek nejen čerstvého ovoce, zeleniny, ale i zvěřiny, olivového oleje, vína nebo sýrů. Specifické jsou tady recepty, které bývají bohatší oproti chudšímu a na ingredience jednoduchému jihu. Podobnou atmosféru se, zejména co se menu týká, snaží v Praze napodobit tratorie Aldente v čele se šéfkuchařem Tomášem Kopeckým.

Aldente trattoria e vineria Italiana je italská restaurace v centru Prahy, která se zaměřuje především na přípravu domácích čerstvých těstovin, jež musejí být správně uvařené al dente, neboli na skus. Těstoviny, italsky pasta, se dělí na pasta fresca (čerstvé, vyrobené k okamžité spotřebě) a pasta secca (sušené, s větší trvanlivostí, vhodné ke skladování). V tratorii Aldente si zakládají na tradiční italské kuchyni s důrazem na čerstvé domácí těstoviny, vyrobené ze 100 % tvrdé pšenice, pěstované nejčastěji v suchých oblastech. Variace složení, barvy a příchutí už mohou být pozměněny přidáním žloutků z vajíček nebo třeba špenátu, rajčat a dalších esencí a surovin.

Snoubení chutí
„Naši zákazníci se už tři roky vracejí na oblíbené těstoviny tagliatelle s hříbky, sýrem taleggio a klobásou salsiccia. Dlouhodobě vedou na žebříčku nejprodávanějších jídel, před nimi už je jen tiramisu,“ říká na úvod o populárních těstovinách šéfkuchař Tomáš Kopecký. „Základem všeho je správně uvařit těstoviny al dente. V kuchyni už to poznám od pohledu, nemusím je ani zkoušet. Důležité je pozorovat barvu těstovin. Ze začátku jsou bílé od mouky, a když to řeknu velmi jednoduše, ta se začne postupně ztrácet. To je okamžik, kdy jsou hotové. Jakmile je pasta ve vodě déle, barva se mění hodně dožluta a pasta narůstá,“ vysvětluje Tomáš .  Nejoblíbenější těstoviny restaurace Aldente mají v základu kromě hříbků, sýru taleggio a vepřové klobásy ještě trochu česneku, vývar a bílé víno. Aby byla chuť všech ingrediencí opravdu výrazná, Tomáš odhaluje jeden ze základních triků přípravy. „Ze všeho nejdřív musíte dát do rozpálené pánve klobásu, poté česnek, hříbky a všechno se zalije vínem. Necháte odpařit alkohol, přisypete sýr a zalijete trochou vývaru. Do vzniklé omáčky přidáte čerstvou pastu, která se nejdříve půl minuty až minutu vařila zvlášť, ale nakonec se ještě zhruba další půl minutu provaří spolu s omáčkou. Takhle by se mělo postupovat s každou pastou, díky tomu do sebe naváže všechny chutě ostatních ingrediencí.“

Nejen pasta
V nabídce restaurace najdete samozřejmě také jiné pokrmy, než ty z těstovin. Například klasické italské krémové risotto se špenátem a šafránovou ricottou, nebo sépiové s kalamáry, olivami a cherry rajčátky. Jak správně vařit „po italsku“ rýži se místní kuchaři učí od italského ambasadora rýže Gabriela Ferrona. Mezi dezerty pak nesmí chybět tiramisu nebo jahody s balsamikovou redukcí a sýrem mascarpone. V aktuální nabídce pak najdete sezonní chřestové speciality, například risotto s chřestem, máslem a parmezánovým chipsem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner